Paloka sqaron përplasjen me Ramën

Politike

Partia Socialiste po mbledh firma për të përjashtuar 10 ditë nga Kuvendi dy deputetët demokratë, Edi Paloka dhe Bujar Leskaj, të cilët, sipas saj, kanë hyrë në kuvend të dehur. Por Edi Paloka e mohoi se kishin konsumuar pije alkoolike, siç tha Kuvendi pas incidenteve sot, gjatë votimit të buxhetit 2023, kur hyrja e Edi Ramës në sallë u shoqërua me përplasje verbale me deputetët e opozitës, Edi Paloka dhe Bujar Leskaj.

Dy deputetët demokratë, i kanë kujtuar Ramës se nuk mund të flasë me gjuhë rrugaçi ndaj deputetëve të opozitës njësoj siç ka bërë një ditë më parë kur i konsideroi “bedela”, “llaxore”, “të pafytyrë” etj. Edi Paloka deklaroi se nuk ka qenë aspak i dehur siç deklarojnë socialistët, por ka dashur të çoj në vend nderin e deputetëve demokratë.

“Absolutisht nuk kemi qenë të dehur. Por kemi qenë të revoltuar absolutisht po. Unë nuk isha në seancën e ditës së mërkurë, kur Edi Rama përdori një gjuhë rrugaçi në Parlament, ndaj kolegëve të mi parlamentarë. Sot kur ai hyri në seancë për votimin, thjesht gjeta mundësinë t’i kujtoja kush ka qenë dhe kush është. Mbase nga ata deputetë që janë në Parlament, e njoh pak më shumë Edi Ramën që kur ka qenë i ri dhe nuk mund t’i lejoj vetës dhe demokratëve të na fyej një njeri si ai. Është më minimalja që mund të bëj për demokratët të çoj nderin dhe dinjitetin e tyre në vend”, shprehet Paloka për ABC.

I pyetur për iniciativën e socialistëve për ta përjshtuar së bashku me Bujar Leskajn nga Parlamenti për 10 ditë, Paloka sqaron: “ Do të duhej që të ishte përjashtuar Edi Rama për atë gjuhë prej ordineri që përdori një ditë më parë. Janë fyerje që i kanë parë dhe dëgjuar të gjithë shqiptarët. Në ekran. Live. Këtë duhet të shohin socialistët”, tha Paloka.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?