Denoncimi i Braimllarit: Lagjet e Tiranës në mëshirë të fatit!

Politike

 Endrit Braimllari ka denoncuar sot gjendjen e mjeruar të lagjeve dhe periferisë së Tiranës, duke thënë se kryeqyteti i shqiptarëve është bërë mbytës për shkak të betonizimit dhe kullave.

 Braimllari tha se Tirana ende nuk ka ujë të pijshëm 24 orë, edhe pse kanë kaluar plot 8 vite nga administrimi i Erion Veliajt.

Sipas Braimllarit, Bashkia e Tiranës ka hartuar një megabuxhet prej 250 milionë euro fonde, ku 80 milionë euro do të shkojnë për pagat e administratës së fryrë që do të përdoret për fushatë.

Deklarata e plotë e nënkryetarit të Partisë së Lirisë, Endrit Braimllari:

Jemi në këtë komunikim me mediat për të denoncuar për të disatën herë shpërdorimin dhe keqmenaxhimin e fondeve publike nga Bashkia e Tiranës.

Erion Veliaj e ka kthyer Bashkinë e Tiranës jo vetëm në lavatricce të pastrimit të parave por dhe në një strukturë gjobvënie ku grabiten qytetarët.

Bashkia Tiranës, pas 8 vitesh administrim nga Erion Veliaj ende nuk siguron ujin e pijshëm për banorët e kryeqytetit megjithë rritjen stratosferike të ccmimit të ujit dhe premtimin që për 4 vite Tirana do të kishte 24 orë ujë.

Po ashtu problematika me trafikun dhe infrastrukturën në Tiranë vijon të mbetet problem shqetësues.

Përtej disa investimeve, që Erion Veliaj i përdor për fasadë, shumica e lagjeve dhe rrugicave në qendër por sidomos në periferi të Tiranës janë në mëshirë të fatit.

Tirana falë Erion Velisë është bërë mbytëse nga kullat pa kriter dhe betonizimi, i cili ishte zotimi i Erion Veliajt në 2015 që nuk do të lejonte ndërtime të reja shumëkatëshe në Tiranë.

Në vitin 2019, Banka Botërore konstatonte se gati 10 për qind e vdekjeve në Shqipëri ndodhin për shkak të ndotjes së mjedisit.

Natyrisht që në vendin e parë ishte Tirana, ku përqindja e vdekshmërisë për shkak të ndotjes ishte edhe më e madhe.

Prej atëherë situata është përkeqësuar, teksa smogu i shkaktuar nga makinat dhe kantieret e ndërtimit të kullave është kthyer në një problem për të gjithë banorët.

Bashkia e Erion Veliajt ka hartuar për 2023 një megabuxhet me plot 250 milionë euro fonde.

1/3 e tij ose 80 milionë euro shkon vetëm për pagat e administratës së fryrë të bashkisë, e cila është kthyer në një zyre pune për militantët partiak dhe patronazhistët për t’i përdorur në fushatën e radhës.

Por në këtë buxhet bashkia nuk parashikon asgjë për të ulur nivelin e ndotjes që po merr çdo ditë jetë njerëzish.

Por mbi të gjitha në këtë buxhet Bashkia e Tiranës nuk parashikon asgjë për të luftuar varfërinë dhe për të nxitur punësimin.

Ky është buxheti elektoral dhe personal i Erion Velisë, ku çdo gjë është vendosur në funksion të zgjedhjeve të ardhshme vendore nga kryetari në ikje i bashkisë.

Ndaj është momenti që më mbështetjen e qytetarëve të kthejmë llogaridhënien në Bashkinë e Tiranës, të kthejmë Këshillin Bashkiak në Parlamentin e qytetit ku përcillet zëri i tyre, ku rritet transparenca dhe hapet bashkia për të gjithë banorët e Tiranës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?