Rama sulmon ministren britanike: Neveri, po nxit ksenofobinë ndaj shqiptarëve

Aktualitet Politike

Kryeministri Edi Rama nuk i ka lënë komentet për shkrimet që po bëhen ndaj shqiptarëve vetëm në rrjetet sociale. Sot, ai ka dhënë një intervistë për BBC, ku akuzon Mbretërinë e Bashkuar se po përdor shqiptarët për të justifikuar “politikat e dështuara” të saj për kufijtë dhe migracionin.

Rama u shpreh se komentet e Sekretares së Brendshme Suella Braverman këtë javë se Britania e Madhe po pushtohet kanë nxitur ksenofobinë.

“Kjo lloj gjuhe nuk është një politikë, nuk është një program,” tha Rama.

Shqiptarët janë tashmë grupi më i madh i atyre që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla. Braverman, e cila tha të hënën se Anglia jugore po përballej me një “pushtim” të emigrantëve ka akuzuar gjithashtu “shumë” shqiptarë për “abuzim me ligjet tona moderne të skllavërisë”. Javën e kaluar, deputetëve iu tha se 12,000 shqiptarë kishin mbërritur në MB pasi kaluan Kanalin deri më tani këtë vit, krahasuar me 50 në 2020.

Rama tha se komenti “pushtim” i Braverman ishte “i çmendur” dhe ai e kishte patur “të pamundur të mos reagonte”. Ai tha: “Nuk bëhet fjalë për një person. Ka të bëjë me klimën që është krijuar dhe ka të bëjë me gjetjen e kockave të kurbanit dhe fajësimin e të tjerëve. Nuk bëhet fjalë për shqiptarët, as alienët apo gangsterët, por ka të bëjë me politikat e dështuara për kufijtë dhe krimin. Kjo lloj gjuhe nuk është një politikë, nuk është një program, nuk është një vizion. [Ajo] nuk është gjë tjetër veçse nxitja e ksenofobisë dhe synimi, veçimi i një komuniteti. Unë admiroj gjithçka që përfaqëson Britania. Por me të vërtetë jam i neveritur për këtë lloj politike që në fund është e dënuar të dështojë.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?