Joe Biden bëhet gati të kandidojë për një mandat të dytë

Bota

Presidenti Biden po planifikon fushatën e tij të rizgjedhjes me një “grup shumë të vogël” këshilltarësh të lartë, edhe pse shenjat rriten për një rezultat katastrofik për demokratët në zgjedhjet e pjesshme të javës së ardhshme.

Grupi i tij i strategjisë, i cili përfshin gruan e tij Jill, është takuar rregullisht që nga shtatori dhe është më i bindur se kurrë se Donald Trump së shpejti do të shpallë ofertën e tij për rizgjedhje.

Teksa njerëz të brendshëm theksojnë se nuk është marrë një vendim përfundimtar se kush do të mbajë flamurin demokrat, Biden duket se mbetet i bindur se ai është shpresa më e mirë e partisë për të mposhtur Trumpin për herë të dytë, pavarësisht provave në rritje që votuesit besojnë ndryshe.

Një sondazh i Wall Street Journal dje për demografinë kryesore të grave të bardha tregoi se vlerësimi i miratimit të Biden ra në 38 për qind nga 51 për qind në gusht. Në një përballje të 2024-ës, 41 për qind thanë se do të votonin për Biden dhe 52 për qind për Trump, një përmbysje e plotë e pamjes së tre muaj më parë.

 

 

Analiza e sondazheve nga faqja e internetit 538 parashikon një shumicë prej 27 vendesh për republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve

Biden, i cili mbush 80 vjeç këtë muaj, ka treguar publikisht dhe privatisht se ai synon të kandidojë përsëri dhe do të ishte edhe më i prirur nëse, siç pritej, Trump, 76 vjeç, kërkon mandatin e tij të dytë. “Unë jam 95 për qind i sigurtë që ai [ Trump] do të kandidojë,” tha Reince Priebus, ish-shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë të Trump, për AP këtë javë.

Diskutimet e planifikimit të Biden përfshijnë Ron Klain, shefin e tij të shtabit, dhe këshilltarët e Shtëpisë së Bardhë Anita Dunn, Mike Donilon dhe Jen O’Malley Dillon, të cilët të gjithë luajtën role të rëndësishme në fushatën e tij 2020, raportoi Ëashington Post. Ata kanë kërkuar këshilla nga menaxherët e fushatës së Barack Obamës, David Plouffe dhe Jim Messina, dhe dy veteranë të administratës së Bill Clinton, Bruce Reed dhe Steve Riçhetti, të cilët tani punojnë në Shtëpinë e Bardhë. Si Obama ashtu edhe Clinton fituan mandatin e dytë.

Asnjë demokrat i lartë nuk ka treguar se do të kandidojë kundër Biden në një garë paraprake, por disa strategë të partisë janë të shqetësuar për humbjen e terrenit me votuesit ndërsa presidenti konsideron vendimin e tij përfundimtar, i cili nuk pritet deri në vitin e ri. “Ne do të kemi dy ose tre muaj me njërën dorë të lidhur pas shpine, sepse edhe nëse konkurrojmë me shpejtësi të plotë, ne ende nuk do të kemi një kandidat,” tha një strateg presidencial demokrat për Ëashington Post.

Një tjetër kishte frikë se Biden dhe ekipi i tij nuk po “dëgjonin votuesit”, duke thënë: “Në vitin 2020 Joe Biden ishte ndoshta i vetmi person që mund të mundte Donald Trump. Në vitin 2024 ai mund të jetë i vetmi person që mund të humbasë ndaj tij.”

Tashmë kanë filluar akuzat për humbjet e mundshme të zgjedhjeve të pjesshme, me gishtin drejt Bidenit dhe udhëheqjes së partisë për dështimin për të shitur arritje si investimet e mëdha në infrastrukturë dhe për mosdhënien e një mesazhi të qartë për votuesit.

Ekziston gjithashtu një ndjenjë se shumë theks u vu në rivendosjen e të drejtave të abortit pas vendimit të Gjykatës së Lartë në qershor për t’i dhënë fund aksesit të garantuar. Një sondazh i CNN tregoi dje se problemi kryesor me votuesit është ekonomia (51 për qind), me abortin në vendin e dytë (15 për qind).

Biden po kërkonte t’u bënte thirrje amerikanëve mbrëmë me një fjalim të organizuar me ngut në kohën kryesore për mbrojtjen e demokracisë amerikane, duke vënë në shënjestër republikanët që refuzojnë rezultatin e zgjedhjeve të 2020 dhe që mund të bëjnë të njëjtën gjë përsëri nëse humbasin këtë vit ose në 2024. Ky ishte një fjalim i ngjashëm apokaliptik për shpëtimin e demokracisë me atë të 1 shtatorit në Filadelfia.

Presidenti “do të jetë shumë i qartë se ai po flet me njerëz që nuk janë dakord me të për asnjë çështje, që nuk bien dakord për axhendën e tij, por që me të vërtetë mund të bashkohen pas kësaj ideje të kësaj vlere themelore të demokracisë,” i tha Dunn Axios.

“Kërcënimi i dhunës politike, të cilin shumica e amerikanëve e konsiderojnë të neveritshëm… është diçka që bashkon pothuajse të gjithë amerikanët”, shtoi ajo, duke iu referuar sulmit javën e kaluar ndaj Paul Pelosi, bashkëshorti i demokrates së lartë, Nancy Pelosi.

Megjithatë, kandidatët e cenueshëm demokratë besojnë se Biden duhet të bëjë më shumë për të shitur masat e tij për të ulur inflacionin, për të ulur çmimet e benzinës dhe për të kufizuar faturat e farmacive.

“E vërteta është se demokratët kanë bërë një punë të dobët për të komunikuar qasjen tonë ndaj ekonomisë,” i tha New York Times Elissa Slotkin, një kongresmene demokrate nga Michigan që po përballet me një betejë të vështirë rizgjedhjeje. “Nëse nuk mund të flasësh drejtpërdrejt për xhepin e njerëzve dhe të flasësh për vizionin tonë për ekonominë, ju po bëni vetëm gjysmë bisede.”

Biden nuk është i mirëpritur në shumicën e shteteve dhe qarqeve, sepse ai është thjesht shumë jopopullor, megjithëse ai do të jetë të shtunën në vendlindjen e tij, Pensilvani, për kandidatin për Senat.

Në vend të kësaj, partia po dërgon Barack Obamën, i cili ka një vlerësim shumë më të lartë të popullaritetit, për të mbështetur kandidatët në gara të ngushta. Ish-presidenti, duke folur në Nevada të martën mbrëma, ku senatori Catherine Cortez Masto është në një betejë të ngushtë me kandidatin pro-Trump, Adam Laxalt, u tall me republikanët për mosparaqitjen e zgjidhjeve për rritjen e kostos së jetesës.

“Cila është politika e tyre ekonomike?” ai pyeti. “Ata duan të shkatërrojnë sigurimet shoqërore dhe Medicare, dhe më pas t’u japin miqve të tyre të pasur dhe korporatave të mëdha më shumë shkurtime taksash. Kjo është përgjigja e tyre për gjithçka. Fjalë për fjalë, nuk ka rëndësi se çfarë po ndodh. Nëse do të kishte një asteroid të drejtuar drejt Tokës tani, ata të gjithë do të futeshin në një dhomë, do të thoshin: “E dini se çfarë na nevojitet? Duhet të ulim taksat për të pasurit”.

Obama e mbylli fjalimin e tij me një theks të madh mbi kërcënimet e paraqitura ndaj demokracisë nga republikanët.

“E vetmja mënyrë për të shpëtuar demokracinë është nëse luftojmë për të,” tha ai. “Unë e kuptoj që demokracia mund të mos duket si një prioritet kryesor tani, veçanërisht kur nuk duket gjithmonë se rezultatet funksionojnë për ju… Ndonjëherë përparimi është i ngadalshëm… Por kur demokracia e vërtetë largohet, njerëzit lëndohen dhe është e vështirë të rikuperohet. Ajo ka pasoja në jetën reale. Dhe kjo është arsyeja pse breza të tërë amerikanësh luftuan dhe vdiqën për idenë e vetëqeverisjes.”

David Charter/ The Times

Përktheu: Balkanweb

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?