Goditet banda e kanabisit në Valencia, bien në pranga 4 të rinjtë shqiptarë

Bota

Garda Civile e Valencias ka arrestuar pesë anëtarë të një grupi kriminal të dedikuar për kultivimin e marijuanës në shkallë të gjerë për shitjen e saj të në tregun ndërkombëtar, 4 prej tyre shtetas shqiptarë të moshave nga 20 deri në 30 vjeç dhe një spanjoll 43-vjeçar që ka ndihmuar me kultivimin.

Operacioni filloi marsin e kaluar pasi agjentët morën informacione për veprimtari të një plantacioni kanabisi në një shtëpi në qytetin e Paiporta.

Autoritetet ishin në gjendje të vëzhgonin se si plantacioni në shtëpinë në fjalë ishte çmontuar dhe ishte vendosur në një magazinë të madhe në qytetin e Beniparrell.

Ky ambient ruhej gjithmonë nga dy persona me origjinë shqiptare dhe dy persona të tjerë të së njëjtës kombësi, ishin të ngarkuar me lëvizjen e elementëve të nevojshëm për kultivim si plehrat kimike apo plehu.

 

 

Kreu i grupit kriminal është një burrë me kombësi italiane me banim në Itali, i cili ishte përgjegjës për kërkimin e akomodimit për personat që u shpërngulën në Spanjë nga vendet lindore, si dhe lidhte kontratat e qirasë për shtëpitë apo anijet e përmendura për ata që ishin vendosur. të korrat.

Pas autorizimit gjyqësor, në magazinën e sipërpërmendur u krye kontrolli, ku 248 transformatorë të fuqisë së lartë, 72 llamba, 7 makina klimaterike, 44 ventilatorë, 1 automjet, 1400 euro para cash dhe 721 bimë marihuanë me peshë më shumë se 18 kilogramë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?