“Fillon kthimi i shqiptarëve”, mediat britanike: Vijnë me gomone, ikin me “Charter”

Bota

Emigrantët shqiptarë me varka të vogla janë nxjerrë me shpejtësi nga Britania vetëm disa ditë pasi kaluan Kanalin.

Home Office konfirmoi se 11 shqiptarë u dërguan në shtëpi me një avion çarter javën e kaluar si pjesë e një skeme pilot.

Kur migrantët mbërritën nga Franca veriore në fillim të këtij muaji, ata u dërguan në një ish bazë ajrore RAF në Manston, Kent, e cila po përdoret për të përpunuar migrantët e Kanalit të La Manshit.

Kuptohet se ata refuzuan të kërkonin azil dhe si rezultat, u tha nga oficerët e imigracionit ishin për largim të menjëhershëm.

Të 11-të u dërguan në aeroportin Stansted, ku hipën në një fluturim çarter për në Tiranë, thanë burimet.

Zhvillimi – i cili mund të shënojë një përparim të madh në trajtimin e krizës së Kanalit – erdhi shtatë javë pasi ish-sekretarja e Brendshme Priti Patel siguroi një marrëveshje historike me homologun e saj shqiptar për një skemë të ‘largimit të shpejtë’.

Edhe pse ky projekt ende nuk është ratifikuar përfundimisht, besohet se ripërtëritja e bashkëpunimit me qeverinë e Tiranës luajti një rol në largimin e 11 shqiptarëve.

Numri i shqiptarëve që mbërritën përtej Kanalit u rrit në fillim të verës. Tani ata përbëjnë 60 për qind të të ardhurve nga Franca veriore.

Në total, rreth 37,000 migrantë me varka të vogla kanë arritur në tokën britanike që nga fillimi i vitit – dhe të paktën 10,000 prej tyre besohet të jenë shqiptarë.

Para verës, rreth nëntë në dhjetë shqiptarë kërkonin azil – edhe pse nuk ka pasur asnjë konflikt për më shumë se 25 vjet në shtetin ballkanik, një aleat i NATO-s që aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian./abcnews.al/

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?