Bota

Goditet nga raketat ruse, termocentrali Zaporizhzhia pa energji elektrike

Gjatë natës, për shkak të një bombardimi tjetër nga trupat ruse, linja e fundit e komunikimit me sistemin e furnizimit me energji 750 kV të termocentralit bërthamor Dniprovska u dëmtua.

Si rezultat, termocentralit bërthamor Zaporizhzhia mbeti pa energji elektrike.

Sulmi me raketa nga pala ruse u komunikua nga kryetari i komunës Energodar, Dmytro Orlov me anë të një mesazhi në Telegram.

Në vijim ai shtoi gjeneratorët me naftë ndizen automatikisht dhe furnizimet e disponueshme me naftë për të garantuar punën do të jenë të mjaftueshme për dhjetë ditë.

Ndërkohë gjatë natës qendra e qytetit Kharkiv u bombardua, duke shkaktuar zjarre të shumta. Një objekt shëndetësor dhe një objekt tjetër u goditën nga sulmi.

/MCNTV/

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania