Lufta në Ukrainë/ Biden: SHBA-të nuk do të frikësohen nga Putini

Bota

Presidenti Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet e pamatura pasi Vladimir Putin shpalli aneksimin e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës, shkruan BBC.

Të premten, presidenti Putin u duk se bëri një kërcënim të fshehtë për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur ato rajone.

Ai tha se ato do të jenë “përgjithmonë” ruse, por Ukraina u zotua t’i çlirojë ato.
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se masa ruse ishte “përshkallëzimi më serioz që nga fillimi i luftës”.

Në një fjalim në Moskë, udhëheqësi rus pretendoi se qytetarët në rajonet lindore të Ukrainës Donetsk dhe Luhansk, si dhe në Kherson dhe Zaporizhzhia në jug, kishin votuar për të qenë “me popullin e tyre, me atdheun e tyre”.

 

 

Ai i referohej të ashtuquajturave referendume të mbajtura në rajone ditët e fundit, por Ukraina dhe qeveritë perëndimore i kanë dënuar votat si një mashtrim.

Pjesa më e madhe e fjalimit të Putinit u përdor për të sulmuar Perëndimin.

Ai tha se SHBA kishte krijuar një “precedent” duke përdorur armë bërthamore kundër Japonisë në fund të Luftës së Dytë Botërore, në një kërcënim të dukshëm.

Putin javën e kaluar tha se vendi i tij kishte “armë të ndryshme shkatërrimi” dhe do të “përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për ne”, duke shtuar: “Unë nuk po bëj blof”.

Kremlini e ka bërë të qartë se çdo sulm në rajonet e pretenduara nga Rusia do të shihej si një sulm në tokën ruse, duke sinjalizuar një përshkallëzim të luftës.

Rusia nuk kontrollon plotësisht asnjë nga katër rajonet dhe në fjalimin e tij Putin nuk i përcaktoi qartë kufijtë.

Presidenti Biden i cilësoi “fjalët dhe kërcënimet e pamatura” të homologut të tij rus, por shtoi se Putin “nuk do të na trembë”.

“Amerika dhe aleatët e saj nuk do të frikësohen,” tha Presidenti Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Më pas ai iu drejtua drejtpërdrejt presidentit rus, duke drejtuar gishtin ng kamera.
“Amerika është plotësisht e përgatitur, me aleatët tanë të NATO-s, për të mbrojtur çdo centimetër të territorit të NATO-s”, tha ai, duke iu referuar bllokut perëndimor të sigurisë.

“Zoti Putin, mos e keqkuptoni atë që po them: çdo centimetër”.

Menjëherë pas kësaj, zyrtari më i lartë i sigurimit kombëtar të zotit Biden tha se ndërsa ekzistonte mundësia që Moska të përdorte armë bërthamore, nuk dukej të kishte një kërcënim të afërt.

Ukraina nisi një ofertë të re dhe të shpejtë për t’u bashkuar me NATO-n menjëherë pas fjalimit të Putinit.

Pas një takimi krize të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Presidenti Volodymyr Zelensky tha se Kievi ka qenë prej kohësh një anëtar “de facto” i bllokut të sigurisë dhe akuzoi Moskën për rivizatim të kufijve “duke përdorur vrasje, shantazh, keqtrajtim dhe gënjeshtra”.

Zelensky u zotua të çlirojë të gjitha territoret ukrainase, duke përfshirë Krimenë – gadishullin jugor të Ukrainës të aneksuar nga Rusia në 2014. Dhe ai gjithashtu përjashtoi çdo negociatë të mëtejshme me Putin.

Ndërkohë, Stoltenberg i NATO-s hezitoi të tërhiqej në ofertë, duke thënë se vendimi i takonte 30 anëtarëve të bllokut.

Anëtarët e aleancës “nuk e njohin dhe nuk do të njohin” asnjë nga territoret e aneksuar si pjesë e Rusisë, u tha Stoltenberg gazetarëve, duke e akuzuar Putinin për “tronditje të papërgjegjshme bërthamore”.

Ai e quajti aneksimin një “moment kyç” në luftë.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen tha se “aneksimi i paligjshëm i shpallur nga Putin nuk do të ndryshojë asgjë”.

“Të gjitha territoret e pushtuara ilegalisht nga pushtuesit rusë janë tokë ukrainase dhe do të jenë gjithmonë pjesë e këtij kombi sovran”.

Turqia e përshkroi lëvizjen ruse si një “shkelje të rëndë” të ligjit ndërkombëtar.

Koreja e Jugut tha se nuk i njeh tentativat për aneksime, duke shtuar se sovraniteti, siguria territoriale dhe pavarësia e Ukrainës duhet të mbrohen.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?