Bien akuzat për ish-drejtorin e burgut të Reçit

Aktualitet

Ka dalë “nul” aksioni i Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve, për arrestimin në muajin Prill 2022 të Ervis Zikës, që shërbente si drejtor i Burgut të Reçit në Shkodër.

Prokuroria e Shkodrës ka pushuar dosjen penale ndaj Ervis Zekës, duke e cilësuar ndërhyrjen për arrestimin e tij në krye të detyrës, si të pabazuar në prova dhe ligj.

Çështja e ngritur me shumë urgjencë dhe nxitimthi nga ministria e Drejtësisë, me pretendimet se në burgun e Reçit ishte vjedhur 150 litra naftë dhe se drejtori i burgut të Reçit Ervis Zika, fuste sende të palejuara në qelitë e të dënuarve, tashmë është mbyllur. Prokuroria e Shkodrës ka verifikuar se sasia prej 150 litra naftë e marë nga Ervis Zika përmes tollonave në një subjekt privat, është hedhur në makinën private te tij.

Kjo situatë ka ndodhur pasi makina shtetërore e përdorur nga Drejtori Burgut të Reçit, ka pasur difekt teknik dhe për dy javë Ervis Zika, është detyruar të kryejë funksionet e detyrës së tij, me makinën private.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?