VIDEO/ “Pse po qani si gra?” Tani jeni në ushtri”

Bota

Dy ditë pas presidentit rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm të popullatës me aftësi ushtarake për luftën në Ukrainë, në rrjetet sociale u shfaqën disa video që dëshmojnë se si zhvillohet mobilizimi në praktikë.Burrat rusë filluan menjëherë ikin nga vendi menjëherë pas njoftimit të Putinit, biletat e avionit për në Beograd dhe Stamboll kushtojnë disa mijëra euro secila dhe nuk ka vende të lira, dhe u krijuan radhë kilometrike në kufijtë e Rusisë me Finlandën.Sot u shfaq një video që u bë virale, e shpërndarë nga reporteri i ABC News, Patrick Rivelle. Mbi të shihet një epror duke iu drejtuar rekrutëve të mbledhur, të cilët shprehin me zë të lartë pakënaqësinë e tyre.

“Tani jeni në ushtri, të gjithë jeni ushtarë!” Pse po bërtisni si femra? Mbylle gojën dhe silluni, pse po bërtisni? i thotë turmës një burrë me uniformë dhe më pas shton: “Tani jeni në ushtri. Kjo është ajo. Lojërat kanë mbaruar. Tani jeni të gjithë ushtarë!”, u bërtet oficeri rekrutëve, të cilët protestojnë me zë të lartë.“Ti ke tre ditë këtu. Pastaj është fluturimi dhe trajnimi juaj fillon pas dy javësh. Pastaj, ndarja e njësive. Do të paguheni sikur të kishit kontratë, në varësi të gradës suaj. “Do të marrësh pagën luftarake, statusin e veteranit, deri në fund të operacionit special dhe pastaj do të shkosh në shtëpi”, thotë rekrutuesi. “Nuk do të pushoheni, pozicionet tuaja janë të rezervuara”, u thotë oficeri rekrutëve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?