Bota

Vdekja e oligarkëve ruse dhe dobësimi i ushtrisë, çfarë po ndodh me Putinin?

Ushtria ruse numëron 50,000 të vdekur, ndërsa rekrutonte mercenarë dhe të dënuar.

Duke u fshehur pas një tanku në Kharkiv , historia qesh me hidhërim si simbolika e 11 shtatorit si “dita që ndryshoi botën” për sigurinë ndërkombëtare pas sulmit terrorist të Al-Kaedës në Kullat Binjake të New York, ka të njëjtën vëmendje , atë të tërheqjes taktike të forcave ruse në frontin ukrainas më 11 shtator 2022, duke shënuar fitoren e parë të pjesshme të Kievit ndaj revizionizmit të Moskës.

Në Perëndim ka spekulime se kundërofensiva ukrainase e përgatitur me kujdes nga këshilltarët ushtarakë amerikanë, mund të jetë pika kthese në luftën e nisur nga Putin, ashtu si fitorja e forcave amerikane në Midway të vitit 1942 që ambiciet e japonezëve.

Përdorimi masiv i armëve perëndimore nga ushtria ukrainase demonstroi dobësitë e Forcave të Armatosura Ruse.

 

 

Siç rezulton, ata janë 15 vjet pas në teknologjinë ushtarake, si dhe me mungesë morali dhe lidershipi.

Vetë Putini u detyrua të flasë publikisht për “shqetësimet” e Kinës për atë që po ndodh në Ukrainë gjë që tregon se fronti Moskë-Pekin nuk është një rrëmujë.

Kreu i luftës i Putinit, Ramzan Kadyrov , po i bie kambanës së alarmit për dobësitë ruse, ndërsa Duma ruse përgatitet të thërrasë ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu për të kërkuar falje për tërheqjen në Kharkiv, në një atmosferë të helmuar nga vdekjet “misterioze” të oligarkëve, miqve dhe bashkëpunëtorëve të presidentit të Rusisë, i cili pas fitimeve fillestare nga nafta dhe gazi, po numëron humbje të mëdha financiare muajin e fundit.
Ndërkohë me plotësimin e 200 ditëve nga pushtimi rus i Ukrainës, forcat ruse u tërhoqën nga rajoni i Kharkiv-it në veri, ndërsa ushtria ukrainase rimori 6000 kilometra katrorë qendra kryesore logjistike dhe të transportit hekurudhor në verilindje të vendit.

Ky zhvillim “poshtërues”, siç perceptohet nga analistë ushtarakë dhe media shtetërore në Rusi, nuk do të thotë automatikisht fundi i luftës është në favor të Ukrainës, pasi forcat ruse u hakmorën me bombardime të shumta, duke goditur infrastrukturën kritike civile për të maksimizuar humbjet materiale, ndërsa banorët e vendit kanë lënë pa energji elektrike, ujë dhe ngrohje.
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky  është shprehur se beson që lufta të përfundojë në Krishtlindjet e ardhshme.

Megjithatë, deri atëherë, do të duhen më shumë armë perëndimore dhe shumë përpjekje për forcat e vendit të tij për të mbajtur territoret që kanë rimarrë, por edhe për të çliruar “të gjithë Ukrainën”, përfshirë Krimenë.

Për Foreign Policy, “një fitore përfundimtare për Kievin tani duket e mundur”.

Tronditja fillestare e trupave ruse u pasua nga një tërheqje. Tani shtypi rus bën thirrje urgjente për një “rigrupim” për të mos konsoliduar epërsinë e Ukrainës.

Duke pasur parasysh se rusët kishin humbur vetëm 14,500 trupa gjatë qëndrimit të tyre shumëvjeçar në Afganistan, gjërat janë bërë befas të vështira në fushën e legjitimitetit të brendshëm të operacionit rus.
Ndër të tjera nënsekretari i Mbrojtjes për Politikat i Pentagonit, Colin Kall tha: “Mendoj se ukrainasit po bëjnë përparim të ngadalshëm, por thelbësor. Dhe ne do të shohim se si do të zhvillohen gjërat.”

Megjithatë, ai nuk ngurroi t’i dërgojë mesazhe të shumta Kinës: “Shpresoj se ata do të kenë nxjerrë disa mësime nga përvoja e Rusisë. Unë nuk mendoj se Kina dëshiron ta vendosë veten në një pozicion të ngjashëm me atë ku është Rusia sot, e cila po pushton një fqinj demokratik sepse mendoj se kjo do të gjeneronte simpati të madhe globale,” për mbrojtësin. Në fund të fundit, gjuha e trupit gjatë takimit midis Presidentit të Republikës Popullore të Kinës Xi Jinping dhe homologut të tij rus në Uzbekistan, në takimin e tyre të parë ballë për ballë pas pushtimit rus të Ukrainës, ishte tregues i sikletit të përhapur në Pekin.
Aleati i tij i vetëm ishte Turqia që është edhe anëtare e NATO-s ,me Putinin që njoftoi se kishte marrë dritën jeshile nga Erdogan për eksportin e produkteve ruse përmes fqinjëve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania