Bota

Ushtarët rusë braktisin betejën pas sulmeve ukrainase

Dezertimi ose mosbindja nga ushtarët rusë do të dënohet më ashpër në të ardhmen. Parlamenti në Moskë ka miratuar një shtrëngim të ligjit në sfondin e një debati për një mobilizim të mundshëm.

Kohët e fundit, ka pasur raportime për një përkeqësim të moralit midis ushtarëve rusë, ndërsa Parlamenti rus ka miratuar një projekt-ligj për të forcuar dënimet për një sërë veprash si dezertimi, dëmtimi i pronës ushtarake dhe mosbindja kur kryhen gjatë mobilizimit ushtarak ose në situata luftarake.

E inkurajuar nga sukseset e fundit në fushën e betejës, Ukraina po ecën përpara me shtytjen e saj në territorin e kontrolluar nga Rusia. Trupat e tyre vazhduan të avancojnë në lindje në zonat që ushtarët rusë i kishin braktisur kohët e fundit, tha Presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Ndërkohë, agjencia ruse e lajmeve Tass raportoi një tjetër sulm në një vend të kontrolluar nga Rusia në rajonin e rëndësishëm strategjik të Luhansk, në të cilin u vranë shtatë persona.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania