SPRINT NEWS ALBANIA

Shkrime

Kur nacionalistët udhëhiqnin luftën çlirimtare.

Kreu Legalist, Shpetim Axhami, shkruan :
Kur nacionalistëstët udhëhiqnin luftën çlirimtare.
Çdo shpifje apo vjellje vreri nga kushdo e në çdo formë është e qëllimshme, e pavend dhe e pavërtetë, është vetëm bajate.
Vetëm një prej shumë fakteve, 4 Gusht 1943.
Beteja e përbashkët e çetave partizans dhe çetave të Ballit Kombëtar, nën komandën e major Abaz Kupit, të nesërmen e arritjes së Marrëveshjes së Mukjes, kundër ushtrisë italiane në afërsi të Qafë-Shtamës, që përfundoi me shpartallimin e plotë të saj.
Në komunikatën e Komitetit Provizor për Shpëtimin e Shqipërisë thuhet: “
Humbjet e armikut janë: 150 të vrarë, 40 të plagosur, 7 robër. Në mes të të vrarëve italianë është edhe oficeri kolonel A. P. Scarpa, të cilit i është gjetur në xhep një medalje e fituar kur ka hyrë në tokën shqiptare ditën e 7 Prillit 1939“.
Foto: Pllakadë e vendosur në lapidarin, kushtuar kësaj lufte, që sot aktualisht gjendet në Qaf-Shtamë.
Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?