Çfarë nuk duhet të bëni gjatë seksit

EROS Stil/Jetë

Seksi është një përvojë unike që secili e shijon në mënyrën e vet. Është një proces kënaqësie që na lejon të njohim më mirë veten dhe njëri-tjetrin. Mirëpo, shpeshherë pasiguritë, mendimet dhe ndoshta injoranca na bëjnë të mos e shijojmë momentin aq sa do të donim. Edhe nëse jeni duke pyetur veten se cilat janë ato, zbuloni më poshtë dhe përpiquni t’i shmangni ato.

Ju nuk diskutoni mbrojtjen tuaj

Së pari, mos e nënvlerësoni kurrë rrezikun e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme. Po, sigurisht që disa prej tyre nuk përhapen shumë lehtë, por kjo nuk i bën të padëmshme. Nëse keni dyshime ose diçka ju bën të pasigurt, diskutoni me partnerin tuaj. Nuk është turp të pyesësh nëse ajo është testuar kohët e fundit, veçanërisht nëse jeni duke bërë seks pa prezervativ. Ekspertët, në fakt, japin alarmin, pasi sëmundjet si gonorreja po bëhen gjithnjë e më rezistente ndaj antibiotikëve dhe ilaçeve. Është më mirë të bëni një bisedë të pakëndshme sesa t’i nënshtroheni një trajtimi të pakëndshëm më vonë. Edhe nëse pyetjet tuaja në lidhje me këtë temë e bëjnë partnerin tuaj të pakëndshëm, atëherë do të ishte më mirë ta rishikoni nëse dëshironi të bëni seks me të.

A ju vjen turp për “dua” dhe “nuk dua” 

Gjithashtu, përpiquni të lini mënjanë turpin. Seksi është një proces i bukur në një marrëdhënie. Ajo jep gëzim dhe i afron anëtarët e saj. Ju pëlqejnë lojërat, filmat apo preferoni gjërat më të çuditshme në shtrat? Nuk doni të bëni diçka? Thuaje. Sido që të jetë, nuk ka asnjë arsye për t’u turpëruar. Nëse nuk ka shtypje, gjithçka rrjedh më mirë dhe sigurisht më këndshëm.

Ndiheni në siklet nga tingujt e trupit tuaj

Në të njëjtën mënyrë, tingujt që mund të dëgjohen në seks, qoftë nga kontakti i trupave apo nga kënaqësia, janë krejtësisht normale. Kjo u ndodh të gjithëve dhe nuk ka asnjë arsye që të përpiqeni t’i shtypni ato. Idealisht, duhet të kaloni një kohë aq të mirë sa këto të jenë detaje, të cilat mund t’ju duken edhe seksi.

Nuk ndiheni rehat me imazhin tuaj

Një pasiguri që kanë shumë gra, që në masë të madhe i detyrohet ekspozimit tonë të vazhdueshëm ndaj imazhit “perfekt” të grave në mediat sociale dhe televizionet. Jo, kur jeni duke bërë seks, partneri juaj nuk fokusohet nëse keni celulit apo krahë të dobët. Në atë moment jeni bashkë dhe po kaloni mirë. Nëse nuk ndiheni rehat me trupin tuaj, definitivisht nuk do të mund të kaloni një kohë të mirë dhe personi që keni përballë gjithashtu do të vërejë se diçka po ndodh, pasi nuk do të jeni shumë të relaksuar. Trupi juaj bën kaq shumë për ju çdo ditë dhe ju do ta privoni atë nga kjo kënaqësi? Vetëbesimi konsiderohet një tipar shumë tërheqës. Përqendrohuni në atë që ju duket e bukur tek vetja dhe në kalimin e kohës së mirë.

Ju fokusoheni në kulmin

Edhe e detyroni edhe partnerin tuaj të sperma. Asnjë qëllim i seksit nuk është vetëm për të përfunduar. Ka të bëjë me argëtimin, lidhjen me partnerin dhe zbulimin e asaj që ju pëlqen. Nëse keni vetëm pikën e fundit në mendje, atëherë stresi do t’ju pushtojë dhe patjetër do ta keni të vështirë të arrini kulmin. Zakonisht femrat ndihen keq nëse nuk arrijnë orgazmën dhe fajësojnë veten. Megjithatë, në ditët e sotme ka ndihmesa që mund të kontribuojnë më shumë për këtë në mënyrë që të dy të kaloni mirë. Në të njëjtën kohë, nëse është një çështje që ju shqetëson shumë, mund ta diskutoni me gjinekologun tuaj dhe të gjeni një zgjidhje së bashku. Megjithatë, të menduarit për këtë gjatë seksit nuk do të sjellë rezultate pozitive.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?