SPRINT NEWS ALBANIA

Shkrime

Mbi Raportin amerikan për Lobimet

3 partitë e djathta në Itali, që pritet të fitojnë zgjedhjet e 25 shtatorit, janë akuzuar nga ish ambasadori i SHBA z Volker se kanë marrë financime ruse. Znj, Meloni që paska marrë miliona ruse për partinë Vëllezërin e Itëaisë do të bëhet kryeministre e Italisë.

Po ashtu është partia e Fidesh në qeveri prei 4 mandatesh në Hungari dhe të tjera parti të djathta. Z. Orban që paska marrë miliona dollarë mbetet në Pushtet.

Etj.

Raporti i SHBA thotë që mes këtyre vendeve është edhe Shqipëria. Lidhjen me supozim e bën VOA përshkak të harkut kohor, me akuzat e paprovuar të 500 mijë dollarëve në drejtim të lobistit Muzin. PD në letrat e KQZ ka paguar veç 25 mijë dollarë lobistin, i cili dështoi të siguronte takime me administratën Trump.

Ky lajm për një raport ka dalë nga zyra e Presidentit Biden. Raporti nuk është publik. Janë lajme me burime.

Dalja e këtij raporti është ashiqare për të ndikuar opinionet publike me një narrativë të caktuar në funksion të axhendave të caktura.

Të gjitha vendet dhe partitë europiane kanë dënuar pushtimin e Ukrainës, përfshirë znj. Meloni, z. Orban, z. Basha dhe të tjerë. 300 milion dollarë të Rusisë paskan shkuar kot./ faktor.al/

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?