Aktualitet

Mbërrin në Portin e Vlorës anija që do të prodhojë energji elektrike

Paraditen e sotme në Portin e Vlorës ka mbërritur njëra nga anijet që do të prodhojë energji elektrike, e cila është marrë me qira ng qeveria shqiptare.

Dy anijet e marra me qira, pritet që të përmbushin 15% të nevojës së vendit për energji.

Mësohet se anija speciale do të qëndrojë në spirancë përpara hyrjes së terminalit Vlora-1 (PIA)  dhe do të shkarkojë dy anijet gjenerator pasi i ka të ngarkuara sipër saj.

Anija do të prodhojnë energji për nevojat e Shqipërisë deri në momentin që termocentrali i Vlorës të vihet në funksionim.

Kujtojmë se në prill të këtij vitit Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, njoftoi  se Shqipëria do të merrte me qira  dy anije që prodhojnë energji elektrike.

Kontrata e qiramarrjes së anijeve që prodhojnë energjisë është për një periudhë 2-vjeçare.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania