Zbulohet plantacioni gjigant me kanabis, kamera nate dhe roje të armatosur (VIDEO-DETAJE)

Bota Rajoni

Një plantacion i madh me kanabis është zbuluar në pyjet e Greqisë, ndërsa autoritetet thonë se kanë arrestuar pesë shtetas shqiptarë dhe një gjeorgjian.

Parcela e madhe me rreth 2,000 rrënjë kanabis është zbuluar në fshatin grek Vila, pranë Athinës, ndërsa zona ishte e rrethuar me aparatë fotografikë “kurth”, bllokues sinjali, radio për intercom dhe mjete të tjera për kultivimin e bimëve.

Plantacioni me kanabis

Policia kishte informacion se plantacioni ruhej nga persona të armatosur, ndaj në operacion morën pjesë dhjetra efektivë të forcave speciale greke të pajisur me mjete të blinduara. Në plantacion u arrestuan tre persona të armatosur me pistoleta, dhe armë gjysmë automatike “Scorpion” .

Mjetet e sekuestruara

Në pranga deri tani kanë rënë pesë shqiptarë, tre prej të cilëve u arrestuan në plantacion si dhe një gjeorgjian, raporton newsbomb.al. Ata gjithashtu përdornin një makinë të vjedhur të një kompanie private, të cilës i kishin ndërruar targat.

Armët dhe pajisjet që iu sekuestruan shqiptarëve

Armët dhe pajisjet e sekuestruara nga policia gjatë aksionit:

2101 fidane kanabis, 50 cm deri në 1.10 m lartësi të cilat u shkulën

Mitrolozë me karikator, gati për përdorim

2 pistoleta, njëra prej të cilave ka një fishek në grykë

Fishekë të kalibrave të ndryshëm

Silenciator pistolete

1 palë pranga

Peshore elektronike precize

Mini laptop-laptop (tabletë)

9 telefonat celularë të përdorur për të komunikuar me njëri-tjetrin

Sistemi portativ i intercom dhe dy transmetues pa tela

Kamera nate

Pajisje për bllokimin e sinjalit

Shumë mjete bujqësore, vazo, pako me dhe, plehra dhe aksesorë të përdorur për rritjen e fidanëve

Shuma e parave 2700 euro

Çelësat që i korrespondonin një automjeti që përdornin dhe që ishte raportuar i vjedhur në shkurt 2022, ndërkohë që vihet re se i kishin vendosur targa false dhe 4 makina, të cilat i përdornin si për transportimin e sasive të drogës, ashtu edhe për lehtësimin e lëvizjes së tyre.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?