Zef Ndreka: Politikanët e gërditshëm

Aktualitet Analize Shkrime

Politikanët e gërditshëm…

Zakonisht në luftë të vërtetë , në aksione ushtarake , në lojra femijesh që imitojnë luftën zihen rob kundërshtarët .
Në Shqipëri , është i zënë rob populli .
Po , po , nuk është aspak për t’u çuditur . Si një herë e një kohë , si në rendet skllavopronare apo mbretëritë e hershme . Populli ynë është sot i kapur rob , jo nga skllavopronarët apo mbreterit , por nga politika dhe liderët e politikës .
I kanë ndarë rolet . Edi Rama dhe qeveria e tij kane kapur rob pjesën me të madhe . Berisha me Metën një pjesë tjetër .
Shumë pak janë të lirë të vërtetë në Shqipëri , që duan të jetojnë të pa kapur . Pjesa e mbetur , që jetojnë në emigracion ndryshon , për shumë arësye , që lidhën me distancën dhe mungesën marrëdhenjeve të drejtpërdrejta me pengmarrësit apo pushtuesit politikanë të mësipërm .
Njerëzit e lirë në Shqipëri kërkojnë të shtohen , ndërkohë që gjenden nën presionin e lojës politike , për vëndin e punës , e të jetesёs .
Dihet se një ditë qeveria do të bjerë , siç bie çdo qeveri .
Por kjo e Ramës , do të do bie me turp dhe me bilancet me negative të çdo qeverie të mëparshme , si nga demokratët dhe socialistët .
Kjo qeveri , duhet të bie një orë e me parë , për arësye shumë të thjeshta se ka thyer rekorde në korrupsion e në kapjen e drejtësisë , në kriminalitet , në vjedhje fondesh e parash si organizatë e strukturuar kriminale , në vjedhje e blerje votash . Është qeveria e kapur në vjedhje e nuk shpëton dot .

Çfarë pritet pra , përse nuk bie qeveria Rama 3 ?!

Është shumë e thjeshtë . Sa të jenë të lirë dhe aktiv Berisha së bashku me Ilir Metën , Edi Rama është i sigurt , i paprekshëm .
E kemi thënë dhe do e themi , trëkëndëshi funksionon . Është më brinjë të forta për këllqet e popullit rob shqiptarë .
Ndryshimi kërkon forcë më të madhe nga ne të gjithë , gjithashtu edhe forcë shpirtërore .
Është krijuar jo vetëm koncept , por edhe besim se sot populli ynë është i kapur në tru !
Është i kapur rob dhe është dhënë me koncension “politikanëve” . Madje , është dërguar edhe në përmbarim për të realizuar ekzekutimin me forcë nga ata që janë ende të lirë dhe që e kundërshtojnë !
Ndaj duhet ndryshimi , por sot mungojnë ato që duhet t’a realizojnë .
Unë jam i bindur se si çdo herë qeveria do bie . Këtë radhë do e marrin me vete plehrat , inceneratorët e Elbasanit , Fierit e të Tiranës .
Problemi është kush do e marrë përgjegjësinë t’i liroje pengjet dhe ekonominë ?!
Politikanët e gërditshëm Berisha , Meta , Rama , luftojnë pamëshirshëm për të qënë të fortë .
Ato kanë parimin , të fshijnë këdo që u del përpara , vetëm për të mbajtur pushtetin .
Kjo treshe , ka pranuar të bëjë çdo tradhti apo krim për t’u bërë të pasur .
Kujt më shumë se kësaj tresheje të korrupsionit shqiptar ia pa sherrin shoqëria jonë , Shqipëria por edhe historia ?!
Shqiptarët sot jo vetëm ndjehen , por janë të nënshtruar .
Duket sikur asgjë nuk është në dorën e tyre , por do vijnë votimet dhe mjafton mos të pranojnë më të mashtrohen e të blihen !
Kështu , populli nuk do të mbetët askushi , por do të di të vëndos për fatin e vet .
Kjo , deri sa vetë populli , të mund të jetoj pa hajdutë e të korruptuar , pa prijës pushtues…
Në këtë kuptim , Shqiptarët nuk meritojnë të jenë të fundit në Europë .

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?