Mbi 33 orë operacion, ndahen me sukes binjakët siamezë me tru të përbashkët (Foto)

Teknologji

Binjakët siamezë me trurin e përbashkët janë ndarë me sukses pas 33 orësh operacionesh.

Bernardo dhe Arthur Lima iu nënshtruan disa operacioneve në Rio de Zhaneiro, nën drejtimin e kirurgut pediatrik me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Noor ul Owase Jeelani nga spitali Great Ormond Street në Londër.

Djemtë trevjeçarë kishin gjithsej shtatë operacione, duke përfshirë më shumë se 33 orë kohë operacioni vetëm në dy operacionet e fundit, dhe pothuajse 100 staf mjekësor u përfshinë.

Kirurgët kaluan muaj duke provuar teknika duke përdorur realitetin virtual përpara se të fillonin procedurat reale.

 

 

Kirurgjia e tyre u drejtua nga Z. Jeelani, së bashku me Dr. Gabriel Mufarrej, kreu i kirurgjisë pediatrike në Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer.

Jeelani e përshkroi operacionin si një “arritje të jashtëzakonshme” nga mjekët, por shtoi se bamirësia, Gemini Untwined, mbështetet në donacionet publike për të vazhduar punën e saj.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Ai tha: “Ndarja e suksesshme e Bernardos dhe Arthurit është një arritje e jashtëzakonshme nga ekipi në Rio dhe një shembull fantastik se pse puna e Gemini Untwined është kaq e vlefshme.

“Jo vetëm që kemi ofruar një të ardhme të re për djemtë dhe familjen e tyre, ne kemi pajisur ekipin vendas me aftësitë dhe besimin për të ndërmarrë një punë kaq komplekse sërish me sukses në të ardhmen.

“Është përmes këtij procesi të punës ekipore dhe ndarjes së njohurive globalisht që ne mund të shpresojmë të përmirësojmë rezultatin për të gjithë fëmijët dhe familjet që e gjejnë veten në këtë pozicion të vështirë.
“Kjo është e mundur vetëm përmes donacioneve bujare”.

Gabriel Mufarrej tha se spitali ku ai punon ka qenë duke u kujdesur për djemtë për dy vjet e gjysmë dhe operacioni i tyre do të jetë “ndryshues i jetës”.

Ai tha: “Që kur prindërit e djemve erdhën nga shtëpia e tyre në rajonin e Roraimës në Rio për të kërkuar ndihmën tonë dy vjet e gjysmë më parë, ata ishin bërë pjesë e familjes sonë këtu në spital.

“Ne jemi të kënaqur që operacioni shkoi kaq mirë dhe djemtë dhe familja e tyre kanë pasur një rezultat kaq të rëndësishëm”.

Puna e tyre u mbështet nga Gemini Untwined, një organizatë bamirëse e themeluar nga z. Jaleeni për të mbledhur fonde për vëllezërit e motrat e lindur të bashkuar në kokë – të quajtur binjakë craniopagus.

Lirimi i Bernardos dhe Arthurit nga njëri-tjetri ishte një nga proceset më komplekse të ndarjes të përfunduara ndonjëherë, dhe shumë kirurgë nuk mendonin se do të ishte e mundur.

Meqenëse binjakët janë pothuajse katër vjeç, ata janë gjithashtu binjakët më të mëdhenj kraniopagus me një tru të përbashkët që janë ndarë.

Të dy binjakët po rikuperohen mirë në spital dhe do të mbështeten me gjashtë muaj rehabilitim, tha bamirësia.

Sipas shifrave të Binjakëve, një në 60,000 lindje rezultojnë në binjakë të bashkuar, dhe vetëm 5% e tyre janë fëmijë kraniopagus.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?