SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Helikopterët e Ushtrisë Amerikane zhvillojnë stërvitjet e para me zjarr të vërtetë në Korenë e Jugut

Helikopterët sulmues Apache të Ushtrisë Amerikane me bazë në Korenë e Jugut po zhvillojnë stërvitje me raketa dhe armë për herë të parë që nga viti 2019, ndërsa aleatët rritin stërvitjet ushtarake mes tensioneve me Korenë e Veriut. Stërvitja rifilloi në kompleksin Rodriguez Live Fire në jug të Zonës së Çmilitarizuar (DMZ) një zonë shumë e fortifikuar përgjatë kufirit, pasi ishte anuluar në vitet e fundit për shkak se banorët që jetonin aty pranë u ankuan për zhurmën dhe sigurinë.

Gjatë javës së kaluar, helikopterët AH-64E Apache të angazhuar në stërvitjet e certifikimit, treguan imazhe video dhe fotografi të publikuara nga Divizioni i 2-të i Këmbësorisë së SHBA-së. “Ekuipazhet po kualifikohen gjatë ditës dhe natës me raketën AGM-114 Hellfire, raketën Hydra 70 dhe kanunin 30 mm”, tha divizioni në Twitter.

Stërvitjet vijnë pasi aleatët njoftuan se do të rifillonin stërvitje të tjera të drejtpërdrejta në terren gjatë trajnimeve të përbashkëta të pakësuara prej disa vitesh për shkak të Covid-19 dhe përpjekjeve për të ulur tensionin me Veriun.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili mori detyrën në maj, është zotuar të “normalizojë” stërvitjet e përbashkëta dhe të rrisë parandalimin kundër Veriut. Stërvitjet Apache do të masin gjithashtu nivelin e zhurmës që gjenerojnë, në përgjigje të ankesave, tha një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes. Forcat Amerikane të Koresë (USFK) nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment. Një ish-zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se mungesa e trajnimit të zjarrit ishte një “problem i madh” për pilotët dhe ekuipazhet amerikane.

 

 

“Ata ishin më pak të gatshëm në kohën kur u larguan (Koreja e Jugut) sesa kur mbërritën”, tha ai për Reuters, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar operacionet ushtarake të SHBA. Gjatë periudhës pa stërvitje me zjarr të vërtetë, Pentagoni paguante për të dërguar ekuipazhet Apache në Shtetet e Bashkuara për ushtrime kualifikimi çdo tremujor, shtoi ai. Problemi u përkeqësua kur ushtria amerikane vendosi përgjithmonë një njësi të mëparshme rrotulluese Apache në Korenë e Jugut në shkurt, tha ai. Administrata e ish-presidentit të Koresë së Jugut, Moon Jae-in nuk kishte asnjë interes për të kapërcyer problemet politike dhe për të rifilluar stërvitjet, tha ish-zyrtari, duke parashikuar se Yoon kishte të ngjarë të bënte më shumë përparim.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?