Vodhi 7 bageta në supermarket, dënohet me burg 60-vjeçari shqiptar në Greqi

Rajoni

Një 60-vjeçar shqiptar është dënuar me katër muaj e dhjetë ditë burg dhe pezullim për tre vjet, nga Gjykata e Kundërvajtjes së Selanikut, për vjedhjen e 7 bagetave të ngrira në një supermarket dhe kundërshtimin e policisë së thirrur në vendngjarje.

Ngjarja ka ndodhur të premten e kaluar në një supermarket në Lagadas të Selanikut. Sipas dosjes hetimore, bëhej fjalë për shtatë pako me bageta, në vlerë të përgjithshme prej 15.26 euro, nga të cilat njëra iu gjet nën rroba dhe pjesa tjetër në një çantë.

Një punonjës i biznesit kishte njoftuar policinë dhe në vendngjarje kanë mbërritur dy efektivë të policisë.

“60-vjeçari me origjinë nga Shqipëria po e shtynte dhe nuk na pranonte ta kontrollonim duke thënë gjëra të pakuptueshme”, thotë një prej oficerëve të policisë që shkoi në vendngjarje, që konfirmoi se më pas u thirrën edhe dy policë të tjerë që përforcuan grupin e rendit dhe bënë arrestimin e tij.

 

 

 

Mbrojtja e 60-vjeçarit argumentoi se aktet janë kryer me atribut të reduktuar dhe përmendi një problem që i ka ndodhur vitet e fundit në kokën e tij, për shkak të të cilit ai ka dëmtuar perceptimin.

Ky pretendim është konfirmuar nga i afërmi i tij dhe punëdhënësi i tij, të cilët janë marrë në pyetje në cilësinë e dëshmitarëve. Ata raportuan gjithashtu se i akuzuari ka mbi 25 vjet që punon në një fabrikë djathi, nuk ka angazhuar asnjëherë autoritetet dhe është paguar në mënyrë të kënaqshme.

Ai vetë në kërkim të faljes tha se kishte ndërmend të paguante për ushqimin e vjedhur duke iu referuar edhe krizës nga “lufta në Europë…”.

Më pas gjykata e shpalli atë fajtor me ulje të akuzës, pa njohur rrethanat lehtësuese, ndërsa kërkesa e mbrojtjes për tentativë për vjedhje të sendeve me vlerë të vogël u refuzua. 60-vjeçari apeloi dhe u la i lirë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?