SPRINT NEWS ALBANIA

Aktualitet

Ministrja Ibrahimaj: Kemi inflacionin më të ulët në rajon

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, foli sot në një konferencë për shtyp për rritjen e çmimeve në Shqipëri.

Ministrja Ibrahimaj theksoi se rritja e çmimeve është një shqetësim, duke shtuar se në krahasim me vendet e rajonit Shqipëria ka rezultuar me inflacionit më të ulët.

“Shqetësim ka qenë rritja e çmimeve. Për muajin maj inflacioni rezultoi në nivelin 6.7%. Duhet theksuar se norma e lartë e inflacionit, në fakt nëse krahasojmë muajt maj me prill kemi pasur një reduktim të normës me 0.5%, ndërsa nëse iu referohemi çmimeve të ushqimeve dhe pijeve kemi pasur reduktim të çmimeve. Rritje çmimesh ka pasur vetëm transporti me 0.5%.

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?