Koreja e Veriut fajëson Jugun: Po dërgojnë balona të infektuara me Covid-19

Bota

Koreja e Veriut ka fajësuar për shpërthimin e saj Covid-19 balonat e dërguara në kufirin e saj me Jugun nga grupe dezertuesish, në një përpjekje të dukshme për të zhvendosur fajin te fqinji i saj.

Sipas Guardian, pas dy vitesh këmbëngulje se nuk kishte regjistruar asnjë rast të vetëm të virusit, Veriu pranoi infektimet e para më 12 maj, duke shkaktuar frikën e një katastrofe të shëndetit publik në vendin e varfër.

Agjencia zyrtare e lajmeve KCNA tha të premten një ushtar 18-vjeçar dhe një fëmijë pesë-vjeçar që kishin prekur “materiale të paidentifikuara” në qarkun lindor të Kumgang në fillim të prillit, shfaqën simptoma dhe më vonë u testuan pozitivë për Covid-1.

Një rritje e mprehtë e rasteve të etheve u dëshmua në kontaktet e tyre dhe se një grup personash me temperaturë u shfaqën në zonë për herë të parë,” tha ai.

Megjithatë, hera e parë që grupet e dezertorëve të Koresë së Veriut mendohet të kenë dërguar balona përtej kufirit këtë vit ishte në fund të prillit nga rajoni perëndimor Gimpo. KCNA paralajmëroi qytetarët që “të merren me vigjilencë me gjërat e huaja që vijnë nga era dhe fenomenet e tjera klimatike dhe balonat në zonat përgjatë vijës së demarkacionit dhe kufijve”.

Të premten, vendi raportoi se 4,570 njerëz po shfaqnin rishtazi simptoma të etheve, duke e çuar numrin total të rasteve në 4.74 milionë. Autoritetet shëndetësore u referohen simptomave të etheve dhe jo Covid-19, me sa duket për shkak të mungesës së kompleteve të testimit. Veriu ka raportuar vetëm 73 vdekje.

Pheniani ka refuzuar ofertat e jashtme të ndihmës humanitare, duke përfshirë vaksinat dhe furnizimet mjekësore Covid-19, për ta ndihmuar atë gjatë pandemisë, dhe akuzoi SHBA-në për përdorimin e gjestit për të hequr qafe politikën e saj “armiqësore” ndaj Veriut.

Ministria e Jashtme e Koresë së Veriut tha se SHBA po tregohej e pasinqertë në ofrimin e ndihmës ndërkohë që vazhdonte të kryente stërvitje ushtarake dhe bëri presion për më shumë sanksione në përgjigje të programeve të raketave bërthamore dhe balistike të regjimit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?