Mediu takime në Bukuresht me Kryeminsitrin e Rumanisë z Nicolae Ciucă

Politike

Kryetari Republikan, Fatmir Mediu, eshte duke zhvilluar takime zyrtare, ne Rumani. Njoftimin per keto takime, ai e ka bere ne profilin e tij ne rrjetet sociale.

NJOFTIMI I PLOTE

Në Bukuresht me Kryeminsitrin e Rumanisë z Nicolae Ciucă
🔹E falenderova për mbështetjen e antarësimit të Shqipërisë në NATO sidomos në Samitin e Bukureshtit në 2008 si dhe rrugën Europiane të vendit tonë.
🔹Nevojën e përfshirjes së Shqipërisë dhe vendeve jo Europiane të Ballkanit në Iniciativen e 3 deteve
🔹Në takim ishim së bashku me kolegë nga Kongresi Amerikan Bob McWeen, Deputeti Britanik Mark Pritchard, President Emritus i OSCE PA George Tsereteli dhe mikun dhe bashkë-organizuesin e SEE Gathering në parlamentin Rumun depuetin Rumun, z. Ben Oni Ardelean.
🔹Rumania ka një rol të vecantë në shumë aspekte si vend i NATO dhe BE në përballjen e agresionit Rus në Ukrainë si dhe në situatat e reja gjeopolitike.
🔹Samiti i NATOs në Madrid duhet të konsideroj situatën në Ukrainë por edhe ndikimin e Kinës në Europë.
Mund të jetë një imazh i 5 persona dhe njerëz në këmbë
Mund të jetë një imazh i 5 persona dhe njerëz në këmbë
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?