Ministri grek nis vizitën zyrtare në Tiranë, takohet me Xhaçkën

Aktualitet

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias e ka nisur vizitën e tij zyrtare në Tiranë me kreun e degës së Omonias në Himarë, Fredi Beleri.

Në një postim në Tëitter, Dendias ka ndarë foto nga takimi, ndërsa shprehet se me Belerin kanë diskutuar sa i takon problematikave të minoritetit grek në Shqipëri.

Në nisjen e vizitës time në Tiranë, u takova me Presidentin e degës së Omonias në Himarë, Fredi Beleri, i cili më informoi mbi çështjet dhe problematikat e minoritetit grek në Shqipëri”, shkruan ai.

 

Më tej ai është takuar me kryepeshkopin Anastas Janullatos.

“Gjatë vizitës sime në Tiranë pata një takim të përzemërt me kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos”, shprehet ai.

Vizita e radhës ka qenë me homologen Olta Xhaçka.

“U takova sot në Tiranë me homologen time shqiptare Olta  Xhaçka

Rendi i ditës: Forcinimi i marrëdhënieve dypalëshe në të gjitha fushat, Përgatitja e Samitit të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore & Perspektiva e Ballkanit, Zhvillimet në Mesdheun Lindor dhe Ukrainë pas pushtimit”, shkruan ministri grek në Twitter.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?