Basha përkujton Revoltën e Spaçit!

Aktualitet Te tjera
Lulzim Basha: 
49 vite më parë, një grup të burgosurish politikë ngritën në Spaç flamurin kuqezi, pa yllin komunist, dhe shpallën aty një zonë të lirë nga diktatura. Ato 3 ditë lirie ishin një shkëndijë në terrin e diktaturës komuniste, që i treguan Shqipërisë dhe botës se rezistenca mbijetonte, pavarësisht dhunës dhe represionit të diktaturës.
Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme dhe teksti
Qëndresa brenda burgut më famëkeq të komunizmit, në një vend të kthyer në një burg në qiell të hapur për të gjithë shqiptarët, e ka kthyer Revoltën e Spaçit në një nga simbolet e rezistencës antikomuniste, që frymëzon edhe sot për guximin dhe patriotizmin e atyre burrave që në orët më të errëta, ngritën krye për liri.
Lavdi martirëve të Revoltës së Spaçit!
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?