Rusët sulmojnë Odesën. Shkatërrohet qendra tregtare dhe magazina e drithit

Bota

Qyteti i Odesës është goditur nga raketa ruse, duke shkaktuar dëme tejet të mëdha.
Në pamjet e postuara në internet nga ushtria ukrainase, zjarrfikësit mund të shihen duke shkelur nëpër rrënojat e asaj që dikur ishte një qendër tregtare dhe një magazinë.

Tymi i dendur dhe i zi mbushi qendrën e portit historik. Por për shkak të shtetrrethimit, rrugët ishin bosh kur raketat goditën në orën 22:30.
Autoritetet thonë se një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë dërguar në spital.

Sulmet ndodhën vonë të hënën, në të njëjtën ditë që presidenti i Këshillit Evropian kishte qenë në qytet.

Charles Michel tha se kishte parë kapanone plot me grurë, grurë dhe misër në Odesa që ishte gati për eksport, por të bllokuar.

 

 

 

Kërcënimi për sigurinë globale të ushqimit ishte diçka e theksuar nga Presidenti Zelensky në fjalimin e tij të natës.

Ai tha se pa eksportet e Ukrainës, dhjetëra vende… ishin “tashmë në prag të mungesës së ushqimit” dhe se situata mund të “bëhej e frikshme”.

Burimi: BBC

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?