Trupat ruse nuk kanë vendosur kontrollin në asnjë fushë në 24 orët e fundit

Bota

“Megjithë aktivitetin e shtuar, forcat ruse nuk kanë bërë asnjë përparim të madh në 24 orët e fundit pasi kundërsulmet ukrainase vazhdojnë të pengojnë përpjekjet e tyre”, thotë Inteligjenca e Mbrojtjes (DI) e Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar në konferencën e saj të fundit.

Ajo thotë se forcat ajrore dhe detare të Rusisë “nuk kanë vendosur kontrollin në asnjë fushë për shkak të efektivitetit të mbrojtjes ajrore dhe detare të Ukrainës duke zvogëluar aftësinë e tyre për të bërë përparim të dukshëm”.

Dhe “me gjithë pushtimin e deklaruar të Mariupolit [në Ukrainën juglindore], luftimet e rënda vazhdojnë të zhvillohen duke frustruar përpjekjet ruse për të pushtuar qytetin”.

Kjo po “ngadalëson përparimin e tyre të dëshiruar [të Rusisë]” në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, shton DI.

 

 

 

Në fillim të kësaj jave, Rusia njoftoi një fazë të dytë të “operacionit të saj special ushtarak” në Ukrainë, duke thënë se tani do të fokusohet në marrjen e kontrollit mbi Donbas.

Kjo erdhi pasi trupat ruse u tërhoqën nga verilindja e Ukrainës, pasi nuk arritën të merrnin qytetet e mëdha – përfshirë kryeqytetin Kiev.

 

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?