Pesëdhjetë ditë nga nisja e pushtimit, Zelensky: Një arritje për ne, kemi rezistuar fort ndaj rusëve

Bota

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka përgëzuar forcat vendase për rezistencën 50 ditore që i kanë bërë rusëve.

“Ata (Rusia) nuk e dinin se sat ë guximshëm janë ukrainasit, as e vlerësojmë lirinë dhe mundësinë për të jetuar ashtu siç duam”, tha Zelensky.

Presidenti i Ukrainës përshëndeti edhe qytetarët që luftojnë për vendin. “50 ditët e mbrojtjes sonë janë një arritje. Arritje e miliona ukrainasve”, tha ai.

Në referencën e tij të vetme për fundosjen e luftanijes ruse Moskva , Zelensky foli për “ata që treguan se luftanijet ruse mund të lundrojnë larg, edhe nëse është në fund të detit”. Presidenti po renditte mënyrat në të cilat ukrainasit kishin luftuar kundër trupave ruse.

 

Mediat shtetërore ruse pretenduan se anija u fundos pas një zjarri.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?