Snajperistja ruse me origjinë serbe kapet nga forcat ukrainase

Bota

Një snajperiste  ruse përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40 personave është kapur pasi u braktis nga shokët e saj në fushën e betejës.

Irina Starikova, me emrin e koduar “Bagheera”, sipas panterës së zezë të Librit të xhunglës të Rudyard Kipling – ka shërbyer me forcat separatiste në Donetsk që nga viti 2014.

Ajo ishte kërkuar nga ukrainasit për vite me radhë për rolin e saj të dyshuar në një krim lufte që përfshinte pushkatimin e të burgosurve. Starikova, 41 vjeç, është me origjinë nga Serbia dhe në mediat vendase raportohet se është e divorcuar me dy vajza.

Duke njoftuar kapjen e saj, ushtria ukrainase tha se ajo kishte “gjak të të paktën 40 njerëzve në duart e saj, përfshirë civilë”. Ai shtoi se kushdo “që vret njerëz paqësorë në tokën tonë mund të presë hakmarrje”. Deklarata shoqërohej me tre fotografi të Starikovës dhe letrat e saj ushtarake.

 

 

Forcat ukrainase e gjetën të shtrirë të plagosur në fushën e betejës dhe e dërguan në një spital ku u trajtua, sipas Vlad Ivanov, një luftëtar vullnetar. Ajo thuhet se tha se bashkëluftëtarët e saj e kishin braktisur, “duke e ditur që unë isha plagosur dhe duke pasur mundësinë të më merrnin, ata thjesht vendosën të më linin atje, duke shpresuar se do të vdisja”.

Bagheera ka fituar famë në Ukrainë që nga viti 2014, kur u akuzua për vrasjen e të burgosurve ukrainas të luftës në Donetsk. Sfondi i saj është subjekt i spekulimeve dhe thashethemeve. Një raport i vitit 2018 nga Radio Liberty Ukraine pretendonte se ajo ishte një ish-hendbolliste e cila u bë abace pasi mori një dënim për trafik droge.

Rusia ka një histori të gjatë të vendosjes së snajperëve femra në fushën e betejës. Lyudmila Pavlichenko, e cila luftoi me Ushtrinë e Kuqe në Luftën e Dytë Botërore, thuhet se u mori jetën 309 ushtarëve gjermanë, duke i dhënë asaj pseudonimin “Zonja Vdekja”. Snajperet femra ishin të diplomuara në Shkollën Qendrore të Grave për Trajnimin Snajper, pranë Moskës, të komanduara nga veterane femra të Luftës Civile Spanjolle.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?