Aktualitet

Tabaku nga Strasburgu: PD do mbështesë rezolutën

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës është mbledhur sot për të vendosur nëse Rusia do të përjashtohet nga Këshilli i Europës.

Në një lidhje skype nga Strasburgu, nënkryetarja e PD-së, Jorida Tabaku tha për ‘News24’ se demokratët do të mbështesin rezolutën për përjashtimin e Rusisë nga kjo instancë e rëndësishme, pas agresionit që ky shtet nisi ndaj Ukrainës.

“Strasburgu, Asambleja e Këshillit të Europës është mbledhur për të vendosur nëse do të shkarkohet apo jo Rusia nga Këshilli i Europës. Ka pasur zhvillim interesante, që unë i kam ndjekur. Dje u miratua një rezolutë. Vendimi do të merret sot në darkë. Është vendim historik, ky është veprim real që shoqëron sanksionet, por dhe një dokument i fortë politik që do të shoqërohet dhe me vendime të organizmave të tjerë. Në Këshillin e Europën ka disa parime, standarde, që s’mund të lejohen kërcënimet. Rusia po cënon sigurinë dhe rendin e gjithë botës. PD do të mbështesë partitë e tjera të djathta për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Europës. mund të fillojë izolimi i Rusisë dhe ndikimi që mund të kenë organizma të rëndësishme të Rusia. Të gjitha sytë e botës janë drejtuar në Ukrainë.”, tha Tabaku.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania