BBC zbulon dokumentet, ja kush është oligarku që administron lekët e Putinit

Bota

Roman Abramovich është në arrati nga sanksionet sot dhe mund të ketë ikur në Moskë ndërsa jahtet e tij prej 1 miliardë funtesh shkojnë drejt ujërave të sigurta turke pasi BE vendosi të ndëshkojë pronarin e Chelsea-t për shkak të Ukrainës dhe ai përballet me një numër gjithnjë e më të pakët parajsash për 12 miliardë funte të tij. paratë dhe asetet.

Oligarku miliarder dukej i zbehtë në fytyrë, i lodhur dhe i dobët teksa dukej se po ikte nga Tel Avivi me avionin e tij privat dje gjatë drekës – vetëm disa orë pasi Izraeli tha se nuk do të ishte një vend i sigurt për oligarkët që u janë vendosur sanksione.

Pronari i klubit të futbollit Chelsea u fotografua në sallën VIP të aeroportit Ben Gurion duke ngulur sytë në telefonin e tij me një maskë fytyre të tërhequr nën mjekër pak para se avioni të nisej për në Turqi. Mbrëmë i njëjti avion u nis për në Rusi, duke u ulur në Moskë rreth orës 3 të mëngjesit me orën e Mbretërisë së Bashkuar këtë mëngjes.

Roman Abramovich Chelsea

Fluturimet e vendosin Gulfstream-in prej 49 milionë funtesh përtej mundësive të Izraelit dhe Bashkimit Evropian, të cilët dje ranë dakord të sanksionojnë Abramovich. Mbrëmë një dokumentar i BBC Panorama e akuzoi atë si ‘njeriu i parave të Putinit’ dhe tha se kishte zbuluar prova të reja rreth marrëveshjeve të supozuara korruptive që e bënë pasurinë e tij gjigante. Një ekspert pretendoi se ai kishte ‘vjedhur miliarda’ nga taksapaguesi rus. Avokatët e tij këmbëngulin se nuk ka asnjë bazë për të pretenduar se ai grumbulloi pasuri përmes kriminalitetit.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?