Bilanci i ushtrisë ukrainase në 12 ditë luftë: 11 mijë rusë të vrarë

Bota

Ukraina ka publikuar të dhënat më të fundit rreth humbjeve që i ka shkaktuar ushtrisë ruse në këto 12 ditë luftime të ashpra, në qytetet më të populluara të vendit.

Ushtria ukrainase njofton se ka vrarë 11 000 personel ushtarak rus.

Shërbimi Shtetëror i Komunikimeve Speciale dhe Mbrojtjes së Informacionit të Ukrainës (SSSCIP) shtoi se Rusia ka humbur 117 sisteme artilerie, 50 raketahedhës dhe 68 helikopterë.

Gjithsej, 290 tanke dhe 46 avionë janë shkatërruar gjithashtu, ka pohuar Ukraina.

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?