Formula 1, përjashton Mazepin rus, largon edhe sponsorin

Bota Sport

Tani është zyrtare: Nikita Mazepin nuk do të garojë në 2022 në Botërorin e Formula 1 me Haas. Pas zërave që qarkullon së fundmi, këtë të shtunë ka ardhur edhe konfirmimi zyrtar me Mazepin që është shkarkuar.

Gjithashtu është ndërprerë partneriteti me Uralkali, një kompani mineralesh që është në pronësi të babait të Nikitas, Dimitry Mazapin, ky i fundit është dhe krahu i djathtë i Putin.

F1

Ky vendim është në vazhdën e sanksioneve që bota e sportit ka ndërmarrë kundër Rusisë, fillim pasi shpërtheu lufta në Ukrainë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?