SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Trupat ushtarake ruse po kryejnë abuzime seksuale

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba akuzoi forcat ushtarake të Vladimir Putinit se në qytete të shumta në Ukrainë po kryhen sulme seksuale.

Ai akuzoi forcat e Vladimir Putin për kryerjen e abuzimeve seksuale teksa pushtonin qytetet.

Ai tha se kishte “shumë” raste të grave që ishin në shënjestër.

Duke folur për grupin e ekspertëve për çështjet e jashtme Chatham House, ai tha: “Ushtarët përdhunojnë gratë në qytetet e pushtuara dhe ne kemi raste të shumta, për fat të keq, kur ushtarët rusë përdhunojnë gra në Qytetet e Ukrainës – sigurisht që është e vështirë të flasësh për efikasitetin e ligjit ndërkombëtar.Por ky është i vetmi mjet qytetërimi që kemi në dispozicion, për t’u siguruar që në fund, përfundimisht, të gjithë ata që bënë të mundur këtë luftë do të sillen para drejtësisë dhe Federata Ruse, si një vend që kreu një akt. e agresionit, do të mbajë përgjegjësi për veprat e tij.”, tha ai.

 

 

 

 

 

 

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?