Ushtria ruse humbje të papara në Ukrainë

Bota

Forcat speciale të Rusisë janë në periferi të qytetit të Kievit tashmë duke synuar marrjen e qendrës dhe godinave qeveritare që do t’i jepte fund luftës dhe do të mundësonte ndryshimin e qeverisë, që gjë ata duan sipas ekspertëve të sigurise amerikane.

Lufta vijon intensive në jug të vendit ku forcat ruse kanë hyrë nga Krimea, në veri-lindje pranë Kharkivit dhe përreth Kievit krahas lindjes.

Situata duket shumë serioze në jug ku rusët kanë infiltruar nga Krimea dhe tani synojnë të marrin qytetet më në veri, por ukrainasit janë duke vepruar në atë mënyrë që t’u shkaktojnë shumë dëme.

Sëfundmi, ushtria ukrainase ka shkatërruar tërësisht një autokolonë të forcave ruse që po futej nga Krimea për në brendësi të vendit.

Ekspertët e sigurisë e cilësojnë këtë një “taktikë partizane”, sipas të cilët lihet të kalojnë forcat e para dhe shkatërrohen furnizimet dhe mbështetja nga pas duke ia bërë të pamundur mbijetesën të parëve. /abcnews.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?