AktualitetPolitike

Çfarë paralajmëron Rama nga SHBA

Kryeministri Edi Rama zbuloi gjatë bashkëbisedimit me gazetarët në SHBA se ka diskutuar me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, edhe për dialogun mes Kosovës e Serbisë dhe nismën e Ballkanit të Hapur.

Sa i përket kësaj të fundit, Rama tha se SHBA e mbështet 100% nismën, duke shtuar se muajt në vijim priten gjëra të reja në këtë drejtim. Lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, Rama tha se ka diskutuar me Blinken mbi zgjidhjen e konfliktit të pambarimtë me dialog mes dy vendeve.

“Nuk dua të nxitohem, as të flas përpara kohe, për gjëra që janë në proces. Ne po i përgatisim dhe me shumë kujdes do të shohim se si mund t’i vendosim në tryezë. Dihet qëndrimi ynë. Ne jemi shumë mbështetës të dialogut. Këtë e kemi diskutuar edhe me Sekretarin, nevojën për thellimin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës dhe domosdoshmërinë që me dialog të arrihet në një përfundim të shumëpritur të këtij konflikti të pambarimtë. Nga ana tjetër, jam shumë i kënaqur që administrata e re amerikane e ka mbështetur plotësisht. Është 100% në mbështetje të Ballkanit të Hapur dhe jam i bindur se në muajt në vijim do të kemi gjëra të reja në Ballkanin e Hapur. Kemi folur me Blinken për Ballkanin e Hapur dhe mbështetja është 100%”, tha Rama.

 

 

Më tej, Rama foli dhe për miqësinë me kryetarin e Bashkisë së Nju Jorkut, teksa tha se miqësia e tyre ka nisur para se ai të bëhej kryebashkiak dhe vijon ende.

“Jemi miq me kryetarin e Bashkisë së Nju Jork, para se të zgjidhej. Jemi takuar edhe më parë, kur ai nuk ishte kandidat, kur ishte kandidat. E lajmërova që do të kishim këtë event dhe do të ishim të lumtur që ai të na begeniste. Ai erdhi për të na nderuar. Është një njeri shumë i veçantë, që është bërë edhe mik i shqiptarëve, edhe për shkak se është mik i disa shqiptarëve të spikatur në Nju Jork, përmes të cilëve unë e kam njohur atë”, u shpreh kryeministri.

Sa i përket Këshillimit Kombëtar, Rama tha nga SHBA se “Dje kanë kaluar 300 mijë pyetësorë të plotësuar përmes postës online. është një shifër shumë domethënëse. Shpërndarja e plotë kryhet më 22 shkurt. Kemi filluar procesimin e pyetësorëve, proces ky që kërkon më shumë kohë. Jam i kënaqur, sepse reagimi ka qenë pozitiv. Është hera e parë dhe ka shumë gjëra që do t’i bënim më mirë vitin e ardhshëm. Por duam ta përfshijmë mendimin e njerëzve në vendimmarrjen e qeverisë”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania