Aktualitet

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do ta vuajën dënimin në burgun e Fierit.

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do ta vuajën dënimin në burgun e Fierit. Lajmi konfirmohet për ‘BalkanWeb’ nga gazetarja Klodiana Lala, referuar vendimit të drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

Pritet sakaq transferimi i ish ministrit Tahiri, nga burgu 313 në Tiranë drejt burgut të Fierit.

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u transportua nga salla e gjyqit drejt qelive të paraburgimit 313 mbrëmjen e së premtes, pasi Gjykata e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar e shpalli atë fajtor dhe e dënoi me 3 vite e katër muaj burg për veprën penale të “shpërdorimit të detyrës”.

 

 

Vendimi u shpall nga gjyqtari Engert Pëllumbi i Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

“Gjykata ka konkluduar se i pandehuri Saimir Tahiri provohet tej çdo dyshimi të arsyeshëm se ka përfituar nga Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj shërbime dhe përfitime të padrejta dhe se njëkohësisht shpërdorimi i detyrës ka dëmtuar interesat e ligjshëm të shtetit,” deklaroi gjyqtari Pëllumbi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania