Talebanët bëjnë masakër, ekzekutojnë më shumë se 100 ish-anëtarë të qeverisë afgane

Bota

Më shumë se 100 ish-anëtarë të qeverisë afgane, forcat e saj të sigurisë dhe ata që kanë punuar me trupat ndërkombëtare janë dënuar me vdekje që kur talebanët morën pushtetin.

Kështu ka njoftuar Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterre.

Në një raport të marrë të dielën nga Associated Press, Guterres tha se “më shumë se dy të tretat” e viktimave dyshohet se janë gjykuar në bazë të ligjeve talebane.

Ai shtoi se pavarësisht garancive të talebanëve, misioni politik i OKB-së ka marrë gjithashtu të dhëna të besueshme “për zhdukje me forcë dhe shkelje të tjera që ndikojnë në të drejtën për jetë dhe integritetin fizik” të ish-qeverisë dhe anëtarëve të koalicionit

 

 

Guterres tha se mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe punonjësit e medias gjithashtu vazhdojnë “të jenë nën sulm, frikësim, ngacmim, arrestim arbitrar, keqtrajtim dhe vrasje”.

Sekretari i Përgjithshëm tha se misionet e OKB-së dokumentuan 44 raste të arrestimeve të përkohshme, rrahjeve dhe kërcënimeve për kërcënime, 42 prej tyre nga talebanët.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?