Ushqimet që shkaktojnë kancerin e zorrës së trashë

Shendet

Studimi tregoi se konsumimi i tepërt i mishit të kuq dhe produkteve të përpunuara si patate të skuqura dhe pije joalkoolike, përveç reduktimit të marrjes së frutave, perimeve dhe drithërave të plota, rrit rrezikun e një personi për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë dhe rektumit me 27 për qind.

Rritni mishin e kuq dhe të përpunuar dhe ushqime të tjera që janë të larta në yndyrë. Squfuri dietik bën që bakteret e zorrëve të rrisin prodhimin e metabolitëve (ndërmjetësit dhe produktet përfundimtare të metabolizmit nga enzimat).

Këta metabolitë, të cilët bëhen pjesë e mikrobiomës së zorrëve, mund të rrisin inflamacionin dhe të shkaktojnë dëmtim të ADN-së dhe rrisin rrezikun e tumoreve të zorrës së trashë dhe rektumit.

Duke komentuar studimin, Dr. Andrew Chan, një gastroenterolog në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në Boston, tha: “Ne e dinim se arsyeja pse këto ushqime rrisin rrezikun e një personi për të zhvilluar kancer kolorektal është për shkak të efekteve të tyre në mikrobiomën e zorrëve”.

Rezultatet

Në studimin e tyre, Chan dhe studiues të tjerë analizuan të dhënat nga më shumë se 210,000 të rritur, rreth 3,200 prej të cilëve zhvilluan kancer kolorektal.

Studiuesit testuan 500 njerëz, 300 prej të cilëve ishin burra. Ata e quajtën atë “dietë mikrobiale squfuri”, e cila përbëhej nga shumë sode, patate të skuqura, mish të kuq dhe mish të përpunuar.

Studiuesit thanë se pjesëmarrësit në këtë dietë hanin gjithashtu sasi më të vogla të frutave dhe perimeve dhe drithërave dhe bishtajore.
Pjesëmarrësit u monitoruan dhe, pas “gjenotipizimit” të këtyre baktereve të zorrëve, studiuesit identifikuan 43 baktere që metabolizojnë squfurin.

Të dhënat treguan se prania e këtyre baktereve që metabolizojnë squfurin ishte e lidhur me një rrezik në rritje të kancerit kolorektal tek këta pjesëmarrës.

Vlen të përmendet se çdo vit më shumë se 140,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara diagnostikohen me kancer kolorektal, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?