Leksion nga Kosova: Demokracia jo peng i elitave të korruptuara

Shkrime
Fatbardh Kadilli
Kosova tregoi se demokracia nuk është paftësi e shqiptarëve, por e elitës së korruptuar politike. Kosova, tregoi si votohet lirë dhe ndershëm, dhe mbi të gjitha tregoi si humben zgjedhjet me nder dhe dinjitet.
Kosova është në brezin e tretë dhe të katër të udhëheqësve partiakë, duke i qarkullaur të gjithë në më pak se dy dekada. Ne jemi ende tek i pari apo, maksimumi i pari e gjysëm.
Sali Berisha ka që në dhjetor 1990 që nuk ikën dhe kërkohn të bëhet prapë kryetar e kryeministër. Lulzim Basha ka që në vitin 2015 që nuk i zbret benzit dhe nuk e lëshon vulën. Ka për të humbur pa ndërprerje dhe prapë nuk do e lëshojë deri sa të bëhet sa Berisha në moshë.
Edi Rama ka që në vitin 1999 dhe duket se do rrijë deri më 2999.
Ne duhet të përzëmë shpesh e shpejt udhëheqësit, sidomos ata që humbasin nëse duam një të ardhme me dinjitet dhe mundësi në Shqipëri.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?