Arrestohet njeriu më i rëndësishëm i Soros në Europën lindore

Bota

Gjeorgjia ka arrestuar ish-presidentin Mikheil Saakashvili pas kthimit të tij në vend pas tetë vitesh në mërgim. Aljazeera shkruan se ish-lideri kërkoi të mobilizonte mbështetësit e tij në protestë përpara zgjedhjeve komunale kombëtare që shiheshin si kritike për përbërjen politike të vendit.

“Dua të informoj publikun se presidenti i tretë i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili, është arrestuar. Ai u transferua në një institucion ndëshkimor, “tha kryeministri Irakli Garibashvili.

Njoftimi erdhi rreth 18 orë pasi Saakashvili, i cili u dënua në mungesë dhe jetonte në Ukrainë vitet e fundit, postoi në Facebook se ishte kthyer në vend. Zyrtarët gjeorgjianë më herët gjatë ditës kishin mohuar se ai ishte në Gjeorgji. Në postimet, Saakashvili i quajti zgjedhjet e së shtunës “vendimtare” për Gjeorgjinë dhe kishte bërë thirrje për një tubim në Tbilisi të Dielën, duke premtuar se do t’i bashkohej atij.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?