Erdhi nga Anglia për të punuar në QSUT si neurolog, shefja e Shërbimit të Neurologjisë i ‘mbyll derën

Aktualitet

Mjeku neurolog Genc Struga, në një reagim ekskluzivisht për FaxWeb, ka shprehur revoltimin e tij lidhur me mosmarrjen në punë në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” edhe pas marrjes së pikëve maksimale në intervistë. Genc Struga është një mjek neurolog i cili për disa kohë ka qenë në kontratë pune në Angli, duke punuar në profesionin e tij. Pas mbarimit të kontratës, ai është kthyer në Shqipëri duke dashur që të japë sërish kontributin e tij si mjek neurolog në QSUT, ku ai kishte punuar më parë që prej 2002.

Por diçka e tillë nuk është bërë e mundur edhe pas intervistës së tij, pasi sipas tij Prof. Jera Kruja e konsideronte si të pakualifikuar edhe pse kishte marrë pikët maksimale në intervistë dhe kishte punuar edhe në kujdesin intensiv. Në mesazhet e tij drejtuar Dr. Krujës, Struga i thotë se i kujtoheshin shumë mirë rastet kur ajo fuste në punë miqtë e saj pa asnjë lloj specializimi, ndërsa atij nuk i jepte asnjë dhomë për pacientët që trajtonte.

Mjeku neurolog nuk u mjaftua me kaq, pasi në mbrojtje të të drejtës së tij i ka dërguar letër edhe kryeministrit Edi Rama, ku i ka treguar sesi ka shkuar procesi ku ai është vlerësuar me pikë maksimale dhe megjithatë nuk ka më qasje në QSUT. Ndërsa ndonjë përgjigjie deri më tani nuk ka ardhur nga ana e kryeministrit.

Mesazhet e neurologut Genc Struga drejtuar shefes së Shërbimit Neurolog Universitar, Jera Kruja

Prof .Jera Kruja pas intervistes se punes në Neurologji dhe mos ofrimit të punes megjithe marjen e pikeve maksimale.
Ju me konsideroni se jam I pa kualifikuar të punoj në Neurologji pasi jam I kualifikuar në Stroke , ky eshte nje absuditet , pa asnje baze llogjike. Po sigurisht në Shqiperi cdo gjepur që thuhet meret si e mireqene.

Une jam mjek Neurolog që kam punuar në kujdes intensiv , stroke është pjese e specialitetit të Neurologjise pervec se kam qene konsulent Neurolog prej vitesh. Nje mjek që ka punuar në kujdes intensiv është shume me I kualifikuar se nje Neurolog I zakonshem pasi ka aftesi Reanimatore. Nuk ngrihet jeta duke shkelur mbi të tjeret . Sjellja juaj si koleg, mesues, mjek është e turpshme , ju shkelet mbi të drejten time dhe profesionin tim të cilin me shume e mora vet se ma dhate. Të quash të pa kualifikuar nje specialist Neurolog pas nje kariere pune 20 vjecare dhe pas shume vitesh bashkepunimi është sa absurde dhe kriminale.

Në të njejten kohe kur në Sherbim keni futur ke keni dashur .Ju abuzuat gjate intervistes me mua dhe me veten tuaj në marrdhenie me mua .
Si nuk qënkam une i pa kualifikuar per Neurologji kur kam mbaruar specializimin per Neurologji që ju e kthyet ne nje maskarade pasi nuk moret ate që donit . Une nuk isha pjese e klaneve dhe sherbetoreve tuaj por u mundova te krijoja nje marrdhenie dinjitoze me ju .

Duke njohur kapacitetin tim ju jeni cvleftesuar para syve të mia si njeri dhe si koleg .
Une fola per mirenjohje gjate intervistes pasi gjithmone kam dashur te shoh anen e mire të gjerave , kujtoj fillimet e punes aty kur me ftuat të punoj me ju , konsultat me ju bashkepunim si e perdhoset gjithcka vetem per të mbrojtur interesat tuaja ?

Në Shqiperi nje Shef madje medioker mund të shkel të drejtat e tua pa u ndeshkuar, madje mund të thote po pati interes se je I pa specializuar dhe të pyet nese ke pretendime pasi mendon se do I zesh vendin . Po i rikujtoj specializimet e mia kesaj “Shefe” dhe kush qendron pas saj :
1. Diplome pasuniversitare Neurologji, Universiteti i Barit , Itali .
2.. Diplome Pasuniversitare Neurologji, Universitety College London .
3. Diplome e Specializimit në Neurologji
Universiteti Mjeksor i Tiranes
4. Doktorature në Neuroshkence

Shkrimi i neurologut Genc Struga

Pedagog I Neurologjise në Universitetin Mjeksor të Tiranes Lektor i jashtem.

I emeruar si Neurolog QSUT nga viti 2002 dhe kam mbuluar konsultat per Neurologjine per Kardiologjine , Kardiokirugjine dhe Angiologjine gjithashtu konsultat ambulatore Neurologjike . Tre here pjesemarres me punim në Akademite e Neurologjise dhe puthuaj në gjithe kongreset e Akadamise Europiane të Neurologjise me punim ku I është vene dhe emri pa asnje rol .

Kam punuar në Neurologji në Spitalet me të mira të Londres por kjo nuk është e mjaftueshme pasi shefat e mij nuk dine se si mund të bejne nje “clinical trial” në Neurologji e jo me të ndernarrin ndonje .. Per me teper kam patur projekt te perbashket per sferen konjitive dhe Neurolinguistik dhe akoma me shume per vlerat e “Gjuhes Shqipe “ në aspektin konjitive e cila ishte nje element komplet I ri që paraqitej Neuroshkences në pergjithesi, me Prof .Thomas Bak dhe Universitetin e Edinburgut nje nga të pakta projekte në programin “Marie Skłodowska-Curie Actions “ të Komunitetit Europian nga QSUT kjo shefe me kerkoj ti vendosja emrin prape pa asnje kontribut.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Ky person jo vetem që me ka penguar të ushtroj normalisht detyrat e mia si Neurolog por nuk deshiron kthimin tim aty , duket se “mafia mjeksore” është bere nje mendje .Procesi marrjes në pune deshmoj nje injorance të thelle të intervistueseve, shkelje të rendesishme të procedures. Kjo me nderprerjen mbrapa kraheve të marredhieve të punes me pare me gjoja mungesa pa arsyje kur une isha në Londer , me duket sikur u ngjaj “ armiqeve të popullit “ që shpallinin dikur skizofrenet pseudokomuniste dhe banda e servileve në korr I brohorriste, une prape ju them të mjeret ju se une shpetova nga banda e mediokreve dhe krimineleve.
Nuk e di cfare kriteri shkela une por mund te them se mbi veten time nuk shkel dhe nuk mund të shperblej askend per nje të drejte që me takon.

Une prape them faleminderit se ku i dihet mbase me del me mire por nuk mund të rrinja pa ndare dy fjale. Kini kujdes se dhe ate që keni bere me ta mund të mos ta quajne po të duan, del se ikja e mjekeve nga Shqiperia nuk është kaotike në baze të tregut të punes por nje largim I pjeses me te afte per të shpetuar nga medioker me seder të semure që mendojne se jane lindur per te qene shef dhe se kete rol mund tua lene vetem familjareve apo të tjereve që mund tua mbulojne në vazhdimesi punet e mbapshta që kane bere sistematikisht dhe ngrene kulte të rreme e perdorin shtrigerine perfoljen nje arme e ligesise që aty është ulur kembekryq .

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?