Rinisin gërmimet arkeologjike në Antigone dhe Palokastër

Art Kulture

Pas shumë vitesh të lëna në harresë, rikthehen kërkimet arkeologjikë në dy sitet antike tepër të rëndësishme të Gjirokastrës.

Në Antigone dhe Palokastër është kthyer misioni i përbashkët arkeologjik italo-shqiptar mes Universitetit të Maceratas dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë.

Ky mision arkeologjik do të punojë për një periudhë të gjatë për të gjetur zbulime të reja.

Puna do të drejtohet nga profesor Roberto Perna, arkeologë dhe specialistë të të dy vendeve.

buy windows 10 education

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?