Grenell: Biden s’do të përfshihet, Ballkani meriton një president që të mendojë për ta

Bota

Ish-i dërguari i presidentit Donald Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, një vit pas nënshkrimit të marrëveshjes së Washingtonit tha se qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që u kushton vëmendje atyre.

Në një mesazh të shpërndarë në rrjetet sociale ai u shpreh se presidenti aktual i SHBA-ve, Joe Biden nuk shfaq asnjë lloj interesi ndaj rajonit të Ballkanit aq më tepër Kosovës.

‘Kur Presidenti Trump ishte në detyrë, ai bëri përpjekje të mëdha në riparimin e marrëdhënieve midis vendeve ku bashkëpunimi më parë dukej i pamundur. Marrëveshja ekonomike e Kosovës dhe Serbisë ishte novatore. Këshilltari i Lartë i ACLJ për Sigurinë Kombëtare dhe Politikën e Jashtme Ric Grenell, i cili shërbeu si i dërguar presidencial në të dy vendet, e pa këtë marrëveshje të paparë të ndodhte në dorën e parë. Fatkeqësisht, Administrata e Biden ka neglizhuar të ndërtojë mbi kornizën që krijoi Presidenti Trump.‘- tha ai në videomesazh.

Marrëveshja njëvjeҫar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë në Uashington në prani të ish-presidentit Donald Tramp skadoi ne 5 shtator. Në atë marrëveshje Serbia u zotua se do ta ndalë fushatën në kërkim të ҫnjohjes së pavarësisë së Kosovës, ndërsa, kjo e fundit do të ndalte përpjekjet për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

instagram views kaufen

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?