Tajvani: 19 aeroplan kinez bombardues hynë në hapësirën tonë

Bota

Tajvani thotë se 19 avionë ushtarakë kinezë, përfshirë bombardues me aftësi bërthamore, hynë të dielën në hapësirën ajrore jugperëndimore. Aljazeera shkruan se Ministria e Mbrojtjes Kombëtare tha se gjurmoi 19 aeroplanët kinezë ndërsa fluturonin në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore (ADIZ) dhe lëshoi ​​paralajmërime me radio për ekuipazhet.

A ktiviteti u gjurmua gjithashtu nga radarët dhe u vendosën sisteme të mbrojtjes nga raketat. Grupi përfshinte katër bomba H-6, 10 avionë luftarakë J-16 dhe katër avionë Sukhoi SU-30. Një avion transporti Y-8 dhe paralajmërues i hershëm ajror ishte gjithashtu pjesë e inkursionit.

Kina nuk ka komentuar fluturimin, inkursioni më i madh që nga 15 qershori kur të paktën 28 ​​avionë të forcave ajrore kineze-përfshirë edhe luftëtarë dhe bombardues me aftësi bërthamore-hynë në ADIZ.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?