Luftime të ashpra ndërsa talebanët sulmojnë luginën e rezistencës Panjshir

Bota

Talibanët thanë se kishin marrë një territor dhe kishin shkaktuar humbje “të mëdha” në Frontin e Rezistencës Kombëtare.

Por Fronti i Rezistencës tha se kishte kontrollin e të gjitha hyrjeve në luginë dhe talebanët kishin humbur qindra luftëtarë.

Panjshir është e vetmja provincë që nuk ka rënë në duart e grupit islamik dhe mijëra luftëtarë të opozitës besohet të jenë mbledhur atje.

Rezistenca – e cila përfshin ish -nënkryetarin Amrullah Saleh, ish -anëtarë të forcave afgane të sigurisë dhe milicitë vendase – udhëhiqet nga udhëheqësi fisnor lokal Ahmad Massoud. Babai i Massoud hoqi dorë nga sovjetikët në vitet 1980 dhe talebanët në vitet 1990.

 

Ku është lugina Panjshir?

Panjshir, jo lar me makinë në veri të Kabulit, është baza e Frontit të Rezistencës Kombëtare, një grup multi-etnik i përbërë nga milicitë dhe ish-anëtarët e forcave të sigurisë afgane.

Një nga provincat më të vogla të Afganistanit, ajo është streha e 150,000 – 200,000 njerëzve, e fshehur pas majave të maleve që ngrihen 9,800 këmbë mbi lumin Panjshir.

Në vitet paqësore, njerëzit u mblodhën në luginë, të tërhequr nga pamjet mahnitëse dhe siguria që ofronte.

Ajo është vendi e një sërë komunitetesh, ku grupi më i madh janë Taxhikët etnikë. Banorët e luginës kanë zhvilluar një reputacion për trimërinë falë luftës kundër të huajve.

Lugina – e cila historikisht ishte e njohur për gurët e saj të çmuar dhe minierat – ka përfituar nga investimet në vitet e fundit. Në dy dekadat e fundit, janë ndërtuar diga hidroelektrike, një fermë me erë si dhe rrugë dhe një kullë radio.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?