Studimi izraelit/ Ata që kanë kaluar Covid-19 kanë imunitet më të lartë se ata që nuk janë infektuar por janë vaksinuar

Bota

Mbrojtja imune natyrore që zhvillohet pas një infektimi me Covid-19 ofron shumë më tepër një mburojë kundër variantit Delta të koronavirusit pandemik sesa dy doza të vaksinës Pfizer-BioNTech, sipas një studimi të madh izraelit.

Të dhënat e sapopublikuara nga Science, tregojnë se njerëzit që dikur ishin infektuar me Covid-19 kishin shumë më pak të ngjarë se ata që nuk ishin infektuar dhe të vaksinuar që të zhvillonin simptoma të variantit Delta ose për t’u shtruar në spital me COVID-19.

Studimi demonstron fuqinë e sistemit imunitar të njeriut, por ekspertët e sëmundjeve infektive theksuan se kjo vaksinë dhe të tjerat për COVID-19 megjithatë mbeten shumë mbrojtëse kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve.  Studiuesit gjithashtu zbuluan se njerëzit që kishin Covid-19 më parë dhe kishin marrë një dozë të vaksinës Pfizer-BioNTech ishin më të mbrojtur nga riinfektimi sesa ata që dikur kishin virusin dhe ishin ende të pavaksinuar.

Studimi, i kryer në një nga vendet më të vaksinuara nga COVID-19 në botë, shqyrtoi të dhënat mjekësore të dhjetëra mijëra izraelitëve, duke paraqitur infektimet, simptomat dhe shtrimet e tyre në spital midis 1 qershorit dhe 14 gushtit, kur mbizotëronte varianti Delta. në Izrael. Është studimi më i madh vëzhgues në botën reale deri më tani për të krahasuar imunitetin natyror dhe të shkaktuar nga vaksina me SARS-CoV-2, sipas udhëheqësve të tij.

Për shumë sëmundje infektive, imuniteti i fituar natyrshëm dihet se është më i fuqishëm se imuniteti i shkaktuar nga vaksina dhe shpesh zgjat një jetë. Koronaviruset e tjerë që shkaktojnë sëmundjet serioze njerëzore sindromën e rëndë akute të frymëmarrjes dhe sindromën e frymëmarrjes të Lindjes së mesme shkaktojnë përgjigje imune të qëndrueshme dhe të vazhdueshme. Në të njëjtën kohë, disa koronaviruse të tjerë njerëzorë, të cilët zakonisht shkaktojnë pak më shumë se ftohjet, dihet se i infektojnë njerëzit rregullisht.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?