Gjermania/ “Kemi nevojë për 400 mijë emigrantë në vit’

Aktualitet

Sipas kreut të Agjencisë Federale të Punësimit në Gjermani, mijëra punëtorë të kualifikuar do të mungojnë në vitet e ardhshme. Scheele parashikon se do të nevojiten rreth 400,000 emigrantë.

Kryetari i bordit të Agjencisë Federale të Punësimit ka bërë thirrje për më shumë imigrim në Gjermani. Arsyeja është një mungesë masive e fuqisë punëtore në vitet e ardhshme. “Gjermanisë po i mbaron fuqia punëtore,” tha Detlef Scheele për Süddeutsche Zeitung .

Për shkak të zhvillimit demografik, numri i punëtorëve të mundshëm në moshën profesionale tipike do të ulet me gati 150,000 këtë vit. Në vitet e ardhshme do të jetë “shumë më dramatike”, tha Scheele. Gjermania mund ta marrë problemin nën kontroll vetëm me imigrim dukshëm më të lartë. 

“Ne kemi nevojë për 400,000 emigrantë në vit. Kjo është dukshëm më shumë se në vitet e mëparshme,” tha Scheele. “Nga kujdesi dhe ajri i kondicionuar tek logjistikët dhe akademikët: Do të ketë mungesë të punëtorëve të kualifikuar kudo.”

Përveç imigrimit, kreu i agjencisë së punësimit e quajti kualifikimin e punëtorëve të pakualifikuar dhe orët më të gjata të punës për punonjësit me kohë të pjesshme, si një zgjidhje për mungesën e afërt të punës.

Njihen më shumë kualifikime profesionale të huaja

Ndërkohë, rreth 44,800 kualifikime profesionale të fituara jashtë vendit u njohën plotësisht ose pjesërisht në Gjermani në vitin 2020. Kjo ishte pesë për qind më shumë se vitin e kaluar, tha Zyra Federale e Statistikave.

Kishte rritje në profesionet e shëndetësisë në veçanti. Këtu, 29,900 kualifikime të huaja u njohën vitin e kaluar – tetë përqind më shumë se më parë. Përveç asistentëve të shëndetit dhe kujdesit, mjekët, inxhinierët, mësuesit dhe edukatorët u njohën në veçanti.

Akti i Imigrimit të Punëtorëve të Kualifikuar hyri në fuqi më 1 mars 2020. Ai rregullon imigrimin e punëtorëve të kualifikuar në Gjermani dhe siguron, për shembull, procedura të përshpejtuara për njohjen e kualifikimeve të huaja profesionale.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?