Tërmetet në Greqi, sizmologët shqetësohen për më shumë dridhje

Rajoni

Mëngjesin e kësaj të marte Greqia është zgjuar me lëkundje tërmeti.

Mediat vendase bëjnë me dije se një tërmet me madhësi 4.1 ballë i shkallës rihter me epiqendër në Tebë është ndjerë dhe në Atikë.

Sipas Institutit Gjeodinamik, ky është një tërmet me madhësi 4.1 në rajonin e Tebës.

Tërmeti kishte një thellësi fokale prej 5 km dhe epiqendra e tij ndodhet 2 km në juglindje të Tebës.

Pas tërmetit duke folur për SKAi profesori i Gjeologjisë dhe presidenti I OASP Efthymios Lekkas deklaroi se “ne po shikojmë evolucionin e fenomenit. Duket se nuk ka ndonjë shqetësim. Tërmeti është i kombinuar me aktivitetin e mëparshëm sizmik në Tebë ”.

Ndërsa drejtori i kërkimit të të Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës, Dr. Gerasimos Chouliaras postoi në Facebook se fenomeni po monitorohet dhe se javën e kaluar ndodhi një tjetër tërmet me madhësi 4.2 ndërsa më shumë se 270 dridhje sipërfaqësore shumë të vogla e kanë ndjekur.

“Aktiviteti siç tregohet në histogram ka një trend në rënie në prodhimin e tërmeteve deri më tani dhe ne po e monitorojmë atë me stacione shtesë që kemi instaluar në zonë për shkak të historisë së saj të rëndë sizmike,” thotë ai.

Image

Ndërsa sizmologu dhe drejtori i kërkimit të Institutit Gjeodinamik Athanasios Ghanas, u shpreh për prothema.gr se aktiviteti sizmik në zonën e Tebës mund të zgjasë për disa javë të tjera .

“Tërmeti i sotëm me një madhësi prej 4.1 të shkallës Rihter vjen nga e njëjta zonë fokale ku kemi regjistruar dridhjet e mëparshme sizmike. Ne e shohim se jemi në procesin e një tufë me shumë tërmete të vogla dhe të mesme. Zona në të cilën ndodhin këto tërmete është rreth 5 km me epiqendrat të jenë shumë afër qytetit të Tebës. Vlerësimi im është se ne kemi një tufë ku sekuencat sizmike kanë karakteristika të veçanta dhe zgjasin për mjaft kohë me madhësi të vogla dhe të mesme. Zakonisht ndodhin në degët e prishjeve të mëdha ose në zona vullkanike, gjë që nuk ndodh në Tebë. Vlerësoj se kjo do të zgjasë edhe disa javë ”.

Nga 10 korriku deri ditën e djeshme dje , sipas shkencëtarëve grek janë regjistruar më shumë se 200 tërmete në zonën e Tebës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?